Mateřství patří k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Výživa v těhotenství je nedílnou součástí zdraví maminky i vývoje jejího dítěte. Svou výživou pokrýváte potřeby své a také potřeby vašeho miminka. Strava má být bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerální látky. Proto je dobré jíst v tomto období hodně zeleniny, ovoce a netučného masa.
Co by nemělo chybět ve vašem jídelníčku?
Jsou to především bílkoviny. Velkým zdrojem bílkovin a vápníku je mléko. Můžete ho konzumovat čerstvé i trvanlivé, ale hlavně nízkotučné. Maminy, které nemají rády mléko, ho můžou nahradit nízkotučnými sýry, jogurty a tvarohy, které mají stejný zdroj vápníků jako mléko. Vápník lze také získat z luštěnin, sardinek, ořechů, máků a řady zeleniny. Živočišné bílkoviny najdete především v kuřecím a králičím mase, které neobsahuje mnoho tuku. Do pestré a vyvážené stravy patří především vařené brambory. Obsahují velmi hodnotné bílkoviny, stejně tak i draslík a vitamín C.
Vedle vápníku je však důležitý i hořčík. Nejvíce hořčíku obsahuje listová zelenina, ale také pitná voda ho má dostatek. Dále ho najdete v mase, žloutcích, obilninách i luštěninách.
Jód je nezbytnou součástí výživy každé budoucí maminky. Nejlépe se využije z konzumace mořských ryb. Dostane se do těla i výrobky obohacenými jódem – např. kuchyňskou solí.
Nesmírně cenné je také dostatečné konzumování vitamínu C. Jeho nejbohatšími zdroji jsou především citrusy, pomeranče, citrony, grapefruity. Velké množství vitamínu C obsahují také šípky, černý rybíz, kiwi, jahody, banány, meruňky a hroznové víno. V zelenině je vitamín C zastoupený především v rajčatech, melounech, paprikách, kapustě, mrkvi, hlávkovém salátu, ale také v obyčejných bramborách.
V těhotenství musíte dodávat tělu dostatečné množství potravin obsahujících železo. Můžete si dopřát hovězí, libové maso nebo drůbeží, luštěniny a také lískové oříšky. Velké množství železa a kyseliny listové obsahuje špenát, meloun, brokolice, kapusta, hlávkový salát aj. Z ovoce to jsou především meruňky a hroznové víno.
Velký význam má také vláknina, abychom předešli zácpě. Je obsažená v cereálních výrobcích, celozrnných produktech, v zelenině a také ovoci. Můžete si dát sušené fíky, švestky, vlašské oříšky, burské oříšky, rybíz, maliny, hrušky, jablka, zelené papriky, jahody, kedlubny nebo také žitný chléb.
Pitný režim v těhotenství
Nejvhodnějším nápojem v těhotenství je mléko a podmáslí. Dalšími cennými nápoji jsou ovocné čaje, šípkový čaj, neslazené ovocné a zeleninové šťávy a také pramenitá čistá voda. V těhotenství by měla každá budoucí maminka vypít alespoň 2 litry tekutin denně. Také jeden hrníček slabé černé kávy vám neuškodí.
Co neprospívá těhotným maminkám?
Vyhýbejte se nápojům, které obsahují hodně cukru, sladké limonády, coly, sirupy, nápojům obsahující, chinin – tonic, minerální vody, které obsahují velké množství soli. Také pití silné černé kávy a čaje je škodlivé. Alkohol a nikotin by se měl zcela vyloučit, neboť škodí nejen matce, ale i děťátku. Při přípravě jídel v období těhotenství je užitečné méně solit, nejíst kořeněná jídla a také uzeniny.
Chutě v těhotenství
Chutě v těhotenství jsou neovladatelné, a tak se musí každá žena v jídle mírnit. Celkový přírůstek hmotnosti by měl být kolem 12 kg. Děťátko si z vašeho těla vezme jen co potřebuje, a zbytek vám nechá na památku. Proto se doporučuje rozdělit jídlo do více menších dávek, abychom zamezili tloustnutí. Přitom bohatými jídly má být u těhotných snídaně a oběd, ostatní jídla by měla být chudší.
Správná životospráva je základem zdravého těhotenství.
Marta
ChytráŽena.cz