„Čtěme dětem, je to pro ně prospěšné.“ Tuto větu už jste určitě slyšeli, ale proč je to tolik potřebné? Přemýšleli jste nad tím někdy?
Když jste byli malí a neuměli jste ještě číst, představovaly pro vás příběhy, které vám někdo vyprávěl nebo četl, velmi příjemnou formu zábavy. Dnešní děti mají mnohem širší možnosti – filmy a pohádky v televizi, na DVD, počítačové hry, 3D kina, interaktivní hračky... Ale znamená to pro ně výhodu? Při bližším pohledu zjistíme, že určitě ne! Většina této zábavy je totiž pasivní – dítě jen přijímá informace a nemusí je dále zpracovávat. Panenka pláče, směje se, mluví, dokonce čůrá – na co si pak ještě chcete hrát? Pohádka plná barev, zvuků a digitálních efektů předkládá příběh tak komplexně, že neponechává téměř žádný prostor fantazii.
A to je právě ten problém. Děti potřebují rozvíjet svou obrazotvornost! Zjednodušeně můžeme říct, že fantazie funguje jako sval. Když ji nebudete trénovat, zakrní. A z takových dětí pak vyrostou dospělí bez nebo jen s malou mírou kreativity – a kreativita znamená rozvoj, inovaci, poznání a pokrok. Děti, kterým dospělí čtou, také lépe prospívají ve škole. Knížky je lákají více, a tím se zvyšuje i jejich motivace naučit se dobře číst. Když pak začnou číst samy, trénují svou schopnost, zlepšují se a jejich chuť do četby se stupňuje. Ve vyšších třídách, kdy už se předpokládá samostatnější přístup k přípravě na školu, potřebují při práci s textem mnohem méně času. Rozdíly mezi dětmi se tak dále prohlubují. Děti si také zvyknou číst pro zábavu, naučí se samy zabavit a v pubertě inklinují mnohem méně k různým „partám s pochybnou pověstí“.
Tím, že malým dětem čteme, však získáváme mnohem více i my, dospělí. Předně se tím upevňuje vztah mezi rodičem (či jinou blízkou osobou) a dítětem. Učíme tak svého potomka zklidnit se, soustředit se a také přemýšlet. V neposlední řadě si tak malý človíček rozvíjí slovní zásobu a zlepšuje paměť.
Stačí jen pár minut denně – třeba jen chviličku před spaním. Nedělejte si z toho povinnost, je to přece zábava! A maminky, možná vás překvapí, když budete číst svému tříletému batoleti pohádku na dobrou noc a k poslechu se připojí jeho pubertální sourozenec nebo dokonce tatínek! Společné chvilky pak stmelí celou vaši rodinu. Takže „čtěme dětem“, je to skvělá zábava a současně investice do budoucnosti našich dětí.
Agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz