Možná se cvičením začínáte, nemáte čas chodit do fitka nebo se Vám moc nechce pobíhat venku po rozpálených a přelidněných cyklostezkách. Ke cvičení doma vám bohatě postačí půl hodiny času, trocha místa a můžete začít!
Přinášíme vám několik tipů, jak si účinně zacvičit doma:
Pro pevný zadeček a stehna jsou vhodné dřepy v různých modifikacích. Můžeme cvičit dřepy s koleny blíže u sebe, nebo s rozkročenýma nohama. Pro zdatnější jedince doporučuji dřepy na jedné noze. Nezapomínejte však, že při správném dřepu se nám neodlepují paty od země ani se k sobě nepřibližují kolena. Pokud byste chtěli dřepy s účinkem na celé tělo (posílení hlubokého stabilizačního systému), kupte si HALF BALL. S HALF BALLEM se dá dělat mnohem více cviků než jen dřepy a procvičíte s ním celé tělo.
Na pevné bříško se dá perfektně využít gymnastický míč (GYM BALL), který nám pomůže provádět správně cvičení na břišní svalstvo a zároveň nám zabraňuje přetěžování bederních svalů. Základní cvik se provádí v leže na zádech na míči, nohy zafixované na zemi a zvedáme hrudník pouze v rozsahu, kdy nám zabírají břišní svaly (ne do úplného sedu). Ruce máme v týl s palci na spáncích. Druhým cvikem spíše na spodní část břišních svalů je ve vzporu ležmo (klik) s nohama na míči a přitahujeme kolena k hrudníku. Nezapomínáme na správné dýchání, tedy při záběru vydechujeme.
Dalším velice účinným cvikem je takzvaný plank. Principem cviku je výdrž v poloze, která vypadá jako základní pozice při kliku, s tím rozdílem, že se opíráte o předloktí. Důležité je, aby hlava byla v prodloužení těla a tělo se neprohýbalo a bylo zpevněné. Ze začátku postačí vydržet několik vteřin, později to můžou být i celé minuty. A k čemu nám tento cvik slouží? Kromě všech břišních svalů se zapojují i vnitřní svaly trupu (hluboký stabilizační systém páteře). Další svaly, které se zapojují jsou bederní svaly, ohybače kyčlí, stehenní svaly, hýžďové svaly, ale také svaly ramenní.
Zdroj, foto: Hervis