Za jeden odběr to bývá až pět stovek. Za měsíc si tak mohou vydělat až dva tisíce, protože plazma se obnovuje rychleji než červené krvinky odebírané pro potřeby nemocnic. Krev v nemocnici je možné odevzdat čtyřikrát za rok, plazmu čtyřikrát měsíčně. "Těmto lidem už nikdo neřekne, že plazmy máme tolik, že ji vyvážíme do zahraničí. Červené krvinky si však nekoupíme, proto potřebujeme dárce," říká primář transfuzní stanice v Krči Petr Turek.
Nemocnice si nemohou dovolit to, co obchodníci s plazmou - platit dárcům. A ani nechtějí. "Dárcovství za peníze porušuje etické zásady," upozorňuje prezident Českého červeného kříže Marek Jukl. Kromě etiky však zmiňuje další problém, ještě zásadnější. Odběry motivované výdělkem představují riziko. "Kvůli penězům mohou lidé zamlčet důležité informace o svém zdraví," říká Jukl. Klient může zatajit rizikový pohlavní styk, návštěvu exotické země, přisáté klíště. Krev je sice testovaná při každém odběru, často však trvá delší dobu, než se utvoří protilátky.
V Česku je zhruba 250 tisíc dárců krve. Loni se přihlásilo 45 tisíc nových - polovina z nich však podle údajů Červeného kříže začala dávat krevní plazmu. Největším obchodníkem s plazmou je u nás švýcarská farmaceutická společnost Sanaplasma, která od roku 2007 vybudovala už osm odběrových míst. Klientům vyplácí za plazmu 400 korun.
Zdroj: SOS
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz