Jednou z takových novinek posledních let je i návštěva dentální hygieny. Jak je to s ní ale doopravdy? Je nutné podléhat mánii a chodit kromě preventivních prohlídek také na dentální hygienu? A proč to nebylo nutné dřív? Nebo se něco, co bylo běžné u zubaře, jen přesunulo do rukou jiného odborníka?
V první řadě je nutné si uvědomit, že dentální hygiena není kosmetický či zkrášlovací zákrok. Jde o léčebný proces, kterým se odstraňují příčiny zánětu dásní (gingivitidy) a parodontitidy. Námitka, která se nám snaží vnutit názor, že naši předci takovou proceduru nepotřebovali, je sice pravdivá, ale lze ji vyvrátit argumentem o zdraví a kvalitě jejich zubů. Bohužel nejsou výjimečné ani případy, kdy člověk přijde o všechny zuby kolem padesátého roku. A to vše hlavně v důsledku neléčeného zánětu dásní a následné parodontitidy.
Každý medicínský obor se vyvíjí a přichází stále nové metody, které se snaží zlepšit kvalitu života a léčit dříve nevyléčitelné nemoci. Stomatologie není výjimkou.
Strach není na místě
V případě, že se bojíte dobrovolně si sednout do zubařského křesla a hodinu v něm setrvat, pak je potřeba vás ujistit, že tato obava je pouze z neznalosti procedury. Zákrok je zcela bezbolestný. Pokud jdete na dentální hygienu poprvé, pak pro vás možná některé úkony nebudou úplně příjemné, ale bolest cítit opravdu nebudete.Dentální hygiena začíná krátkým rozhovorem s profesionální hygienistkou. Budete probírat, jak a čím si čistíte chrup, zda chodíte na pravidelné prohlídky ke svému zubnímu lékaři či zda máte nějaké bolestivé potíže. Pak už může nastat samotný výkon. K objektivizaci úrovně ústní hygieny se používají indexy krvácivosti dásní. Zdravé dásně nekrvácí. Jelikož hygienistka prohlíží dutinu ústní opravdu pečlivě, může se stát, že narazí i na nějaké kazy a doporučí vám tedy návštěvu zubního lékaře.
Pak už může začít se samotným čištěním zubů. Je nutné odstranit veškerý naddásňový zubní kámen, který se nejčastěji nachází na zadní straně dolních předních zubů. Tento kámen má skoro každý z nás. Dále následuje pískování (tzv. air flow), kdy se pomocí velmi jemného písku odstraňují zbytky zubního kamene a především pigmentace na zubech, které jsou způsobeny potravou nebo kouřením. V dalším kroku je vám odstraněn i poddásňový kámen, což je také součást léčby parodontitidy. V případě diagnostiky parodontitidy je ale vhodné stav předem konzultovat se zubařem, který stanoví přesný léčebný proces.
Jen kartáček nestačí
„Součástí dentální hygieny je i podrobná instruktáž správné techniky čištění zubů. Důkladná domácí péče je jedním ze základních předpokladů pro zdravé zuby a dásně. Často se setkávám s lidmi, kteří se velmi diví, že jejich zuby či dásně nejsou v dobrém stavu, a přitom si zuby pravidelně čistí. V takovém případě je s největší pravděpodobností na vině jejich špatná technika čištění zubů,“ upozorňuje MDDr. Adam Šíma . Důležité je také si uvědomit, že samotný kartáček a pasta nestačí. Zub má pět plošek, které je potřeba vyčistit. Je tedy nutné používat i mezizubní kartáčky a zubní nit. Právě nedostatečně čištěný mezizubní prostor je častou příčinou onemocnění dásní. Hygienistka či lékař vám poradí, jaký zubní kartáček máte používat a co je hlavní, doporučí vám, které z palety mezizubních kartáčků jsou pro vás vhodné. A nedivte se, když budete odcházet s několika velikostmi kartáčků na čistění mezizubí. Jen málokdo je takový šťastlivec, že má všechny mezizubní prostory stejně veliké.Posledním krokem je kontrolní návštěva u hygienisty v individuálně stanoveném čase. Specialista se přesvědčí, zda jste zvládli techniku čistění chrupu tak, aby byla vaše denní ústní hygiena co nejefektivnější. Případně provede reinstruktáž správné péče o zuby a dásně.
Autor, foto: MUDr. Jan Stuchlík