Příčiny vzniku akné jsou nejčastěji tyto - zvýšená tvorba kožního mazu, zvýšená
a zrychlená produkce zrohovatělých buněk, bakteriální osídlení na kůži (především přítomnost Propionibacterium acnes) a dědičnost. Z dalších faktorů, které mají důležitý význam to jsou psychosomatika, stres, zažívací obtíže, zácpa, různá ložiska infekce v těle (chronické záněty krčních mandlí, neošetřený chrup, zubní kazy, gynekologické obtíže a podobně), potraviny, sluneční záření, mechanické dráždění např. vlasy, čelenkami, přilbami, intenzivní vymačkávání, nevhodná kosmetika či léky a další.
Jak se dá akné léčit?
„Odborníci doporučují vyšetření na kožní ambulanci, kde dochází k určení typu akné a vyloučení jiného kožního onemocnění. Specialista také vypracovává kompletní anamnézu. Zjišťuje, kdy akné vzniklo, jak se vyvíjelo a na co v případě předchozí léčby reagovalo. Léčba je individuální, dlouhodobá a je třeba s ní začít co nejdříve, ideálně již při prvních projevech", vysvětluje MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D.Desatero péče o aknózní pleť
1. Používejte adekvátní pleťovou kosmetiku2. Pravidelně pleť čistěte - Čištění, díky kterému dochází k odstranění přebytečného mazu, by mělo probíhat ráno i večer. Vhodnými pečujícími přípravky jsou micerální vody a gely bez alkoholu. Po vyčištění pleti by měla následovat aplikace krému. Je důležitý, aby byl nemastný a pokožku nevysušoval.
3. Při péči o pleť nepoužívejte krémy a přípravky s obsahem alkoholu, které vysušují. Nevhodné jsou také mastné výživné krémy a mléka. V létě pleť chraňte před negativními účinky slunečního záření přípravky určenými speciálně pro aknózní pleť.
4. Dodržujte zásady i při aplikaci dekorativní kosmetiky. Používejte pouze make-up určený pro aknózní pleť, který neucpává póry. Aplikujte jej nejdříve 30 minut po aplikaci protiaknózních léčiv.
5. Dodržujte správnou životosprávu - Vyvarujte se faktorů, které zhoršují akné, jako jsou stres, zažívací obtíže či narušená imunita.
6. Dbejte na správnou stravu - Mezi potraviny, které mohou podporovat rozvoj pupínků patří sladkosti, čokoláda, kakao, ořechy, koření, kyselá jídla, uzeniny, potraviny s dlouhým datem spotřeby, s obsahem konzervantů, některé sýry, hořčice, brambůrky, smažená a tučná jídla nebo sladké nápoje. Je vhodné konzumovat syrovou zeleninu a ovoce, zeleninové a ovocné šťávy, bio jogurty, čerstvé ryby a drůbež a především dostatečné množství čisté vody.
7. Dobrý vzhled pleti podporuje dostatečně dlouhý spánek.
8. Omezte kouření, pobyt v prašném a zakouřeném prostředí. Onemocnění zhoršuje rovněž sálavé horko, vysoká vlhkost a zvýšené pocení.
9. Pozor na špatné mechanické odstraňování komedonů a vymačkávání pupínků. Hrozí zde riziko vzniku jizev. Vhodnější je využít čištění pleti u kosmetičky.
10. Stav pleti lze podpořit užíváním vhodných potravinových doplňků s obsahem vitamínů, zinku a selenu.
Akné je vleklým fyzickým onemocněním, které ovšem neblaze postihuje i psychickou stránku. Obličej je významnou součástí naší identity, branou k navazování sociálních kontaktů a má velký vliv na první dojem. V dnešní době, tolik zaměřené na vzhled a dokonalost, může akné u žen, mužů i dospívajících dětí, kteří jim trpí, vyvolávat nepříjemné emoce jako je stud, ponížení
a zlost. Ty mohou vést k pocitům úzkosti, depresi a k celkové psychické nepohodě, v krajním případě i k sebevražedným tendencím. Hloubka onemocnění dotyčného přitom s hloubkou úzkosti a deprese nesouvisí, i mírnější forma akné může člověku převrátit život naruby a zacloumat jeho sebevědomím.
Zanícené pupínky na tváři mohou vyvolat u člověka emoční stres, který akné dál zhorší. Stejně tak stres sám o sobě, frustrace nebo stavy úzkosti či jakákoli obtížná životní situace, kterou dotyčný zrovna prochází, má vliv na zhoršování aknózních projevů. Vliv psychiky na akné a vliv samotného akné na psychiku člověka je nesporný, shodují se odborníci. Tento problém je markantní především u dospívajících, čelí mu však i dospělí.
Zdroj, foto: Alpík