Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Deset hodin - ideální začátek školy pro teenagery

2. 11. 2008 | Náctiletá

Výzkumy z poslední doby ukazují na skutečnost, že děti v pubertě, tedy teenageři, rády vyspávají déle a chodí tak často pozdě na vyučování. Proč tomu tak je, odhalila americká studie.


Mladí spáči

Na většině středních škol začíná výuka v osm hodin ráno. Experti v oblasti spánku však potvrzují fakt, že pubertální mládež vstává z postele čím dál tím později. Během puberty se totiž doba spánku velice mění. Mnoho teenagerů je vzhůru dlouho do noci, protože se chodí bavit nebo se učí. Ráno potom spí déle a nechce se jim vstávat.

Profesorka psychologie Mary Caskardon z univerzity v Brownu se zabývá studiem vlivu brzkého ranního vyučování na děti v pubertě již od roku 1980. Říká, že se jedná spíše o biologickou nutnost. Starší teenageři mají noční změny v hladině melatoninu, hormonu mimo jiné ovlivňujícího také nespavost. Tento fakt zapříčiňuje to, že děti v pubertě jsou dlouho vzhůru a ráno potom pozdě vstávají a jsou unavené.


Kolik hodin potřebuje

teenager spát

Podle národní asociace pro spánek potřebuje většina dětí mezi 10 a 18 lety každou noc 8,5 až 9,25 hodiny spánku. Dodržet takový spánkový režim ale předpokládá:

  • prosadit u dítěte pravidelný spánkový rozvrh a dbát, aby ho dítě dodržovalo,
  • mluvit s teenagerem o jeho spánku, vstávání a o tom, jak je unavený,
  • diskutovat s ním o tom, kolik času stráví při mimoškolních aktivitách.


Hodina spánku navíc

Spánkoví experti preferují začátek školy pro děti v pubertě v půl desáté nebo v deset ráno. Výzkumníci z univerzity John Hopkins objevili, že teenageři, jimž dopolední vyučování začíná později, mají i lepší školní výsledky. Otázkou však zůstává, do jaké míry by bylo možné v jednotlivých zemích změnit rozvrhy. Pokoušeli se o to například v Minnesotě. Učitelé potvrdili, že jedna hodina spánku navíc má na studenty pozitivní vliv.

Zda se tato „drobná“ změna povede prosadit i u nás je otázkou. Dle mého soudu a zkušenosti si myslím, že většina studentů by přivítala spíš rozvrh od deseti dopoledne, ale končit by rozhodně chtěli stejně jako končí vyučování nyní. Průměrně teda ve tři hodiny odpoledne, to se ale v žádném případě nebude líbit pro změnu učitelům… že by věčný boj????


Zdroj:Dobrý-spánek.cz

DanielkaZ
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já pracuji již od 5, tak se tedy stěží vyspím 5 hodin, ale už jsem si zvykla. Zato moje dcera, která chodí na VŠ si v klidu vyspává do 10 Smajlík Na VŠ se začátek školy hold moc neřeší no.
Obrázek uživatelky
profil
souhlasím s 9,00
Obrázek uživatelky
profil
by uprava mela byt .Zacatek vyucovani od 8h by se mel posunout stacilo by od 9h i kvuli detem, ktere nemaji skolu za rohem sveho bydliste, ale museji dojizdet treba hodinu autobusem/vlakem/
Obrázek uživatelky
profil
Smajlíksyn má to spaní nějak otočené: o víkendu, když může spát, tak se budí tak kolem šesté a přes týden do školy je pro něj někdy dost velký problém vylézt z postele.
Obrázek uživatelky
profil
Nikdy jsem neměla ráda ranní vstávání, a syn je na tom stejně. Myslím, že to je společné i se vstáváním do práce. Pořád od někud slyším "však si zvykneš", ale jsem ze školy dvacet let a nikdy jsem si nezvykla.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles