Blíží se termín podání přihlášek na střední školy. Většina dětí však v 15 letech ještě neví, co chce v životě dělat. S výběrem střední školy proto velmi často pomáhají rodiče. Přinášíme vám proto několik rad, nad čím se při výběru školy společně s vašimi dětmi zamyslet:
1. Schopnosti a znalosti
Nezáleží samozřejmě jen na známkách, ačkoliv i na ně by se při výběru školy měl brát ohled. Když vaše dítě propadá z dějepisu, nebudou zřejmě práva to pravé ořechové. Pokud jsou naopak děti dobré v matematice, měli byste uvažovat o technicky zaměřené škole.
2. Zájmy a koníčky
I z toho, jak děti tráví volný čas, můžete leccos vysledovat. Pokud rády kreslí nebo neustále vylepšují modely ze stavebnice Lego, vezměte je na den otevřených dveří na stavební průmyslovce. Pokud se dcera zajímá o životní prostředí a přírodu, možná by jí bavilo studovat energetiku, která je s ekologií velmi úzce spojená.
3. Nabídka škol v blízkém okolí
Ne každá rodina si může dovolit platit dětem dojíždění nebo bydlení na internátě. Rodiče proto často vybírají hlavně mezi školami v nejbližším okolí. Pokud si vaše dítě přeje studovat vzdálenější školu, informujte se na možnost získání stipendií. Výše stipendia většinou závisí na prospěchu.
4. Šance na uplatnění a možnost kariéry
Ekonomů a obchodníků vychrlí každý rok školy výrazně více, než je volných pracovních míst. Mnohem větší šanci na uplatnění hned po škole mají studenti techniky. Na střední průmyslové škole v Třebíči otevřeli loni ve spolupráci s Jadernou elektrárnou Dukovany zcela nový obor Energetika. Tato oblast se totiž v příštích desetiletích bude rychle rozvíjet a bude potřebovat tisíce schopných techniků.
5. Aktivity školy
Zjistěte si také, jestli škola, kterou jste vybrali, spolupracuje s firmami z oboru. Zvýšíte tím šanci, že se vaše dítě naučí hlavně to, co bude v praxi skutečně potřebovat. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani mimoškolní aktivity (např. sporty, vědecké či řemeslné kroužky, cizí jazyky nebo olympiády).
6. Šance na přijetí
I když máte doma velmi nadané dítě a na vybranou školu by se moc hodilo, nikde není záruka, že bude přijato. Při výběru školy mějte proto na paměti také úspěšnost u přijímacích zkoušek. Největší tlačenice bývá na humanitních oborech.
7. Rodinná tradice, přání rodičů
Byl váš tatínek lékař, vy jste lékařka a od svého dítěte očekáváte pokračování v tradici? Co když ho ale baví něco úplně jiného a pohled na krev prostě nesnáší? Nenuťte děti za každou cenu studovat něco, co si přejete vy. Berte ohledy na jejich přání. Promluvte si společně v klidu, máte větší šanci, že si děti vaše rady vezmou k srdci.
8. Vliv přátel
Vám to tak možná nemusí připadat, ale pro děti bývá často důležité, jakou školu si vyberou jejich kamarádi a kamarádky. Roli hraje strach z nového prostředí a ze ztráty starých přátel. Je třeba dětem citlivě vysvětlit, proč není rozumné hlásit se na zcela nevhodnou školu jen kvůli nejlepšímu kamarádovi.
9. Předsudky
Tenhle bod je důležitý hlavně pro maminky, které mají doma dcery. Nezrazujte je např. od studia technických oborů, jen proto, že nosí sukni. Dnes už v drtivé většině oborů neplatí dělení na vyloženě mužské a ženské práce, takže není problém potkat vychovatele v mateřské školce, či operátorku jaderné elektrárny.
10. Doporučení výchovného poradce, psychologa
Pokud základní škola, kam chodí vaše dítě, nemá výchovného poradce, můžete zdarma navštívit některou z pedagogicko-psychologických poraden, kde mu s výběrem školy pomohou. Najdete jí v každém větším městě.
Zdroj: ČEZ.cz
Simbelmine
ChytráŽena.cz