Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 25.11. 2024
Dnes má svátek Kateřina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Deset největších finančních zlozvyků

22. 10. 2011 | Finance
Přinášíme vám seznam nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme, a mýtů, kterým podléháme ve snaze ušetřit a žít „ekonomičtěji“. Následující řádky čtěte obvzláště pozorně, nikdy nevíte, kdy se vám dobře míněná rada sejde.

1.    Nákup bez seznamu  


Pokud si totiž vyrazíte do obchodu bez přesného seznamu, vystavíte se tak daleko více nástrahám, které si pro vás obchodníci přichystali v podobě různých akcí či ochutnávek.

2.    „Výhodná“ balení


penízeČasté akce 2+1 zdarma znějí lákavě, ale je třeba položit si otázku, zda je vždy výhodné takové zboží koupit. Jedná-li se o zboží, které se nezkazí a v běžném provozu domácnosti rychle ubývá, využití akční nabídky je jistě na místě, ale u jiných věci, například cukrovinek je to přesně naopak. Ve výsledku tak spotřebujete více čokolád za kratší dobu a za více peněz.

3.    Špatný systém v lednici


Je až s podivem, jaké množství potravin lidé z lednice vyhodí do koše. Důvodem je fakt, že chladničky často míváme přeplněné a potraviny s blížící se exspirací máme tendenci zasouvat do zadních částí. Pak na ně zapomínáme a po čase, když je z útrob lednice vylovíme, zjistíme, že jsou dávno prošlé. Je tedy dobré pravidelně kontrolovat data na obalech a potraviny s blížícím se datem exspirace průběžně konzumovat.

4.    Nákup v teleshoppingu


Produkty nabízené v teleshoppingu často vypadají originálně, jsou za bezkonkurenční cenu a navíc nás celý spot přesvědčuje, jak bez dané věci nemůžeme žít. Pozor ale na tyto „zbytečné“ nákupy, raději si vše dobře rozmyslete a také ozkoušejte. Hlavní nevýhodou teleshoppingu je totiž, že kupující nemůže vzít do ruky a ozkoušet a poznat tak, zda jsou funkční a kvalitně vyrobené, nebo jestli jde o „plastové šmé“.

5.     „To ještě vydrží…“


Ti, kteří mají chalupu a tráví zde mnoho času, ji mají i patřičně vybavenou všemi běžnými spotřebiči. Často se ale jedná o ty, které již doma nesloužily, jak měly a byly přesunuty na chalupu. A to právě bývá nejčastějším kamenem úrazu. Majitelé odkládají nákup nových spotřebičů s tím, že ty staré ještě vydrží, ale ty už dávno nefungují ekonomicky a spotřeba elektrické energie v dlouhodobém horizontu se ve srovnání s koupí nového zboží vůbec nevyplatí.

6.    Výběr hotovosti po výplatě


kreditní kartaMnoho lidí nemá rádo moderní formy plateb a tak si den po výplatě vyberou veškerou hotovost a následně ji s sebou nosí v peněžence. Je prokázáno, že tak utratí daleko více než ti, co pouze využívají platební kartu. Nemluvě o tom, že se vystavují riziku oloupení.  Provádět platební operace kartou je bezpečné. Již brzo navíc na trh přijdou bezdotykové platební karty, které radikálně zvýší rychlost transakce, takže platba hotovostí bude proti tomu zdlouhavý proces.

Výběr hotovosti na přepážce patří mezi operace, které jsou zatíženy vysokými poplatky. Pokud tedy již klient trvá na hotovosti, je rozhodně výhodnější využít bankomatu. Výhodné je i hrazení účtů prostřednictvím elektronického bankovnictví. TIP: Pokud již člověk platí v obchodě, má možnost využít bezplatného výběru hotovosti přímo na pokladnách obchodů, které jsou označeny samolepkou CashBack.

7.    Výběr hotovosti v bankomatech jiné banky


Vyplatí se zamířit do bankomatu domovské banky. V cizím bankomatu je totiž poplatek za výběr hotovosti až 5x dražší.  To je citelné zejména u výběrů nižších částek. 

8.    Peníze nechané napospas inflaci


Našetřené prostředky pod peřinou ztrácejí hodnotu. Lepší zhodnocení a bezpečné uložení lze dosáhnout převodem peněz termínovaný vklad. Odvážnější mohou zkusit konzervativní investice do zajištěných fondů, fondů peněžního trhu nebo dluhopisových fondů, vždy se vyplatí pro zhodnocení využívat více produktů a peníze tím rozložit.

9.    Podlehnutí vábení vysokého výnosu/ vsazení na jednu kartu


Smutné příběhy lidí, kteří svěřili celoživotní úspory pochybným společnostem nabízejícím oslňující výnos, se bohužel stále opakují. Rovnice „vyšší výnos = vyšší riziko“ bude platit vždy a je třeba k podobným nabídkám přistupovat velmi obezřetně. Vždy si zjistit co nejvíce informací, referencí a ptát se, čím je vysoký výnos vyvážen, obrnit se proti vemlouvavým marketingovým sloganům a poradit se se zkušenějšími investory.

10.    Neuvážené zadlužování


časOpačným pólem nešťastných investorů jsou případy předlužených lidí, kteří končí osobním bankrotem a musí se spokojit s životním minimem. Hlavní příčinou je nedodržování následujících zásad:

o    Snažte se udržovat si finanční rezervu pro případ nečekaných událostí, a to ve výši 3 až 6 měsíčních výdajů.
o    Dobře zvažte, na co si půjčíte, a promyslete, zda vás splácení dluhu příliš nezatíží.
o    Půjčky a úvěry si sjednávejte jen u důvěryhodných společností. Vždy platí, že bankovní produkty jsou spojeny s nižšími náklady.
o    Pokud si chcete sjednat půjčku či úvěr u nebankovní instituce, buďte obzvlášť obezřetní – zjistěte si o společnosti co nejvíce informací. Určitě se vyplatí zjistit si například z internetových diskusí reference od předchozích klientů.

o    Vždy si pozorně přečtěte vše, co podepisujete!
o    Před podepsáním úvěrové smlouvy si nechte pečlivě vysvětlit, jaké poplatky budete platit.
o    Pokud vám není cokoliv jasné, smlouvu nepodepisujte.
o    Pokud jste se již dostali do potíží se splácením půjček, co nejdříve kontaktujte věřitele (toho, kdo vám úvěr poskytl) a dohodněte se na nových podmínkách – řešením může být úprava splátek, prodloužení splátkového období, odložení splátek nebo konsolidace úvěrů. V případě, že dohoda nebo kontakt samotný nejsou možné, neváhejte se obrátit na občanskou poradnu.

Zdroj: Poštovní spořitelna

Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Já tedy nemám platební kartu (stejně mám málo peněz, ale brzy se to změní) a když mám v peněžence určitý obnos tak vím přesně kolik můžu a nemůžu utratit. Několikrát se mi naopak stalo, že u pokladny přede mnou se lidem stalo, že chtěli platit a na kartě nula...
Obrázek uživatelky
profil
moc rozumná marienSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
přesně tak. Na Mikuláše, vánoce a velikonoce to vůbec nepřehánim, spíš jen symbolicky, učîm děti střidmosti zdravému rozumu. Maji to zakázany i prarodiče, ale to je zbytečný zákaz. Nesnáší když se lidé před velikonocema nebo Mikulasem snaží vykoupit obchod-já upeču s děckama vlastni perníčky, k tomu jim dám na velikonoce jeden oplatek, malované vajičko. Na Mikuláše k perníčku přidám jabko, banan a pak ještę něco pro radost-holkám sponečky, klukum třeba pastelky, male autičko-podle vęku. Synovcům a neterim take jen symbolicku-pernik+jabko-domluvili jsme se tak se švagrovyma.
starostí.
Na vánoce dostanou děti, co opravdu potřebují(kalhoty, svetry....to by jste nevěřili jak dokáží být děti nadšení z prostěradla)+ každy ma povolenou jednu hračku. Dárky k prarodičům dávám já-oni neví co mají koupit tak to řešíme takto.
Obrázek uživatelky
profil
Hodně z toho článku využívám a používám...ale nejvíc se mi líbíSmajlíkSmajlík SmajlíkVÝROK DADY 11 !!!Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Dík za rady-všechny jsem znala..SmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles