Někdy se mohou setkat i s posměchem spolužáků. Kontaktní čočky v těchto případech zvednou dětem sebevědomí. Děti také bývají neposedné, stále někde běhají a skáčí a brýle si mohou rozbít. Při některých sportovních aktivitách je ani nosit nemohou, a proto jsou čočky ideálním řešením.
Nejdříve navštivte očního specialitu
Pokud jste se rozhodli, že čočky svému dítku pořídíte, je nutné nejdříve zajít za očním lékařem, či za optometristou nebo kontaktologem. Ti vašemu dítěti provedou všechna potřebná vyšetření - přeměří zrak, ale také zjistí citlivost a zakřivení oka. Potom doporučí vhodné čočky a samozřejmě nabídnou k otestování zkušební pár.U menších dětí může nastat problém při nasazování a vyjímání čoček a také při čištění. Zde je nutná asistence rodičů. I z tohoto důvodu je vhodné pro menší děti zvolit jednorázové čočky, u kterých odpadá starost s následnou péčí.
Bifokální či tórické čočky
Kontaktními čočkami je v současné době možné korigovat téměř všechny oční vady, jako je krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus. Na trhu jsou k dostání i kontaktní bifokální, multifokální či torické čočky, které řeší kombinované vady. U dětí je možné čočky použít i při léčbě amblyopie (tupozrakosti).Barevné kontaktní čočky pro teenagery
Barevné kontaktní čočky jsou dostupné v mnoha barevných odstínech a fungují spíše jako módní doplněk. Z důvodu překrytí původní barvy duhovky mají o něco větší průměr než čočky nebarevné, a to nemusí každému vyhovovat. Pokud vaše dítě zatouží po změně barvy očí, zajděte s ním nejdříve k očnímu specialistovi, kde si může čočky nejprve vyzkoušet a teprve potom je zakoupit. Může se totiž stát, že vašemu teenagerovi nebudou barevné čočky „sedět“ a možná se mu nebudou ani líbit a zjistí, že nejhezčí barva je ta původní.Některé typy barevných kontaktních čoček mají daný průměr zornice, čímž limitují průchod světla do oka nositele, což může být nepříjemné. A navíc se vyrábí jen ve velmi omezených dioptrických rozsazích, a tudíž je nelze úspěšně použít pro korekci některých refrakčních vad. Jsou ale i klienti, kteří nosí barevné čočky denně.
Čistit se musí barevné i čiré
Péče o tyto kosmetické čočky je stejná jako péče o ostatní měkké kontaktní čočky. Rozhodně čištění nepodceňujte, protože zánět vám může způsobit čirá čočka stejně tak jako barevná.Autor, foto: Mgr. Pavel Beneš,
Ph.D. z katedry optometrie a ortoptiky LFMU
Ph.D. z katedry optometrie a ortoptiky LFMU