Dětská spála je infekční, vysoce nakažlivá nemoc, která je vyvolaná bakteriemi z rodu streptokoků a většinou se projevuje horečkou, zánětem mandlí a vyrážkou. Hlavním původcem nemoci je streptoccocus hemolyticus skupiny A s produkcí erytrogenního toxinu.
Postihuje především děti předškolního věku a šíří se kapénkovou infekcí vzduchem při kýchání, kašli nebo dokonce mluvením. Spála se ale může přenésti i přímým kontaktem s nakaženou osobou a kontaminovanými předměty.
Dětská spála - příznaky
Prvním příznakem dětské spály je horečka, která většinou začne náhle a může být vysoká až 40°C. Dalším příznakem je únava - jste celkově schvácení, může se také vyskytnout zimince a třesavka. Dále následuje bolavý krk a nezvyklé zbarvení jazyka, tzv. zánět mandlí nebo hltanu, který se projevuje bolestí v krku, červeným krkem a bílými čepy. V první dny je jazyk s bílým povlakem, potom má malinově rudou barvu.
Dětská spála - také můžete mít zvětšené uzliny na krku a mohou se objevit bolesti břicha, hlavy nebo zvracení. Přibližně do dvou dnů se objeví drobná hustá světle až temně rudá krvavá vyrážka. Jako první ji najdete v tříslech - podbříšku, na vnitřních stranách stehen, loketních a podkoleních jamkách, až se rozšíří po celém těle. Vyrážka se objevuje asi 12-24 hodin po první horečce. Kůže se začne loupat asi ve 2.-4. týdnu a dojde k zvýšenému odlučování pokožky.
Dětská spála - Léčba
Určitě jako první byste měli navštívit lékaře. Ten většinou předepíše antibiotika, buď penicilín nebo makrolidy, které byste měli užívat asi 10 dní. Pro snížení teploty se podává paracetamol, například panadol, paralen, ibuprofen nebo jiné. Nejdůležitější je ale klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin. Pokud se vám bude loupat pokožka, tak ji promazávejte vhodným krémem.
Na spálu žádná očkovací látka neexistuje, protože existuje velké množství typů streptokoka, je jich známo více než 80. Touto nemocí můžete onemocnět i mnohokrát za život, prodělání nemoci vám nezaručí jako u jiných nemocí celoživotní ochranu.
Dětská spála - inkubační doba spály je asi 1 - 5 dní, přičemž 5 dní se uvádí u spály přenesené ránou. Vyrážka je drobná a připomíná husí kůži. Po ukončení léčby spály se většinou vyšetřuje moč a dělají se kontrolní odběry krve. Rekonvalescence se doporučuje minimálně týden ještě po ukončení léčby. Dětská spála se objevuje hlavně v dětských kolektivech a postihuje především děti ve věku 3 - 12 let. Samozřejmě ale mohou onemocnět i mladší a starší děti a dokonce i dospělí.
ChytráŽena.cz