Pití by přitom mělo mít dítě stále po ruce. Doma při hraní nebo učení mu proto postavíme hrneček s nápojem na dosah, v autě umístíme speciální držák na láhev s pitím tak, aby ji dítě mělo neustále na očích, do školy, na výlet i kamkoli na cestu přibalíme dítěti láhev s pitím, a to mu pak při každé vhodné příležitosti připomínáme.
Příjem tekutin by měl být zároveň rovnoměrně rozdělený do menších dávek. Není dobré vypít doporučené množství tekutin během časově krátkého úseku, protože tím jsou kladeny zvýšené nároky na tělesné orgány, které musí tekutiny zpracovat. Důležitá je také teplota nápojů podávaných dětem. Obecně platí, že by měly být přiměřeně teplé (asi 20-25 °C). Vychlazené nebo naopak velmi horké nápoje nejsou pro organizmus příliš vhodné, protože se tělo může s výrazným tepelným rozdílem hůře vyrovnávat.
Kvantita versus kvalita
Děti mají nejraději přeslazené barevné limonády, které by klidně pily pořád. Stejně důležitý jako množství přijatých tekutin, je však i jejich výběr. Takové limonády jsou většinou sycené a obsahují spoustu cukru, konzervačních látek, umělých barviv a sladidel. Velká spotřeba těchto nápojů tak může vést až k nadváze a u geneticky disponovaných dětí také ke zvýšení hladiny tuků nebo cholesterolu v krvi. Pro pitný režim dětí není vhodné ani velké množství minerální vody, silného černého čaje nebo černé kávy, bylinkové čaje, které mají vysloveně léčebné účinky, ovocné džusy a šťávy s přidaným cukrem a samozřejmě alkoholické nápoje. Naopak vhodné jsou:
- kupovaná neperlivá voda nebo voda z kohoutku
- ovocná, nejlépe domácí šťáva nebo nepřeslazená ochucená voda pro děti z obchodu
- ovocný čaj, slabý zelený nebo černý čaj
- 100% džusy bez přidaného cukru, nejlépe ředěné vodou
- menší množství minerální vody
Jak ale děti odnaučit pít nápoje, které nesvědčí jejich zdraví, pokud jim už zachutnaly? Když přistoupíme ke změně rovnou a budeme dítěti podávat pouze neperlivou vodu, s úspěchem se pravděpodobně nesetkáme. Raději proto začneme dítěti ředit jeho oblíbené nápoje vodou (ovšem nenápadně!), aby si postupně zvyklo na méně sladkou chuť a přestalo se jí dožadovat. Řešením jsou také nápoje sice ochucené, ale nepřeslazené (s obsahem cukru maximálně okolo 5 g na 100 ml nápoje) nebo 100%, vodou ředěné džusy.
Pitný režim ve škole
Tekutiny by děti měly přijímat pochopitelně i ve škole. Mnozí učitelé jim však nedovolují pít v průběhu vyučování, a proto by se žáci měli napít alespoň před začátkem každé vyučovací hodiny. Vhodné nápoje si samozřejmě mohou nosit z domova, ale mohou si je také koupit přímo ve škole.