V tomto období se složení stravy podobá stravě dospělých, s postupným zařazováním jednotlivých potravin. Formují se i stravovací návyky. Proto dbejte na dodržování zásad zdravé výživy i stolování. Strava má být pestrá, energeticky bohatá a výživná, má obsahovat alespoň 500 ml plnotučného mléka a další dvě porce mléčných výrobků, ať už v kombinaci s cereáliemi či ovocem. Batole už překonalo období prudkého růstu a i jeho chuť k jídlu je v porovnání s kojencem nižší. Proto je často také důležité klást důraz na vzhled jídla, připravovat "barevné" vkusné menu s použitím různých druhů ovoce a zeleniny. Maso podávejte ve dvou porcích. Obvykle na oběd a v kombinaci s pečivem na svačinu či večeři. Třikrát týdně zařazujte do jídelníčku vejce, dvakrát až třikrát týdně ryby.
Nesmí se zapomínat ani na luštěniny, které jsou zdrojem rostlinných bílkovin, minerálů a vitaminů. Tekutiny dodávejte ve formě vody, čaje, částečně ovocných šťáv. Nepodávejte koncentrované džusy. Není žádoucí zbytečně přislazovat ani solit. Nevhodné jsou houby, tvrdé drobné kousky potravin (nemleté ořechy, popcorn, arašídy, bobuloviny).
Neupravené kravské mléko není vhodné pro dítě během prvního roku života pro vysoký obsah bílkovin a minerálních látek a nízké hladiny železa, jodu a zinku.
Z uvedených důvodů se v posledním období se doporučuje nepodávat neupravené kravské mléko až do ukončeného druhého roku věku dítěte.
Nevhodné potravinové návyky:
* Solení potravin dětem se nedoporučuje pro nadměrné zatěžování ledvin a následné riziko vysokého krevního tlaku.
* Přislazování potravin představuje velkou "potravinovou past". Děti si zvyknou na chuť sladkého a budou ji v dalším životě vyžadovat. Navíc rafinovaný cukr negativně ovlivňuje vstřebávání vápníku a ostatních minerálů a další jeho obětí jsou dětské zoubky.
* Pamlsky typu brambůrků, chipsů a hamburgerů dítěti dodávají energii ve formě nasycených tuků, a spoustu soli. Vznikají potravinové návyky, které již nelze odstranit. Jejich nadměrné a pravidelné pojídání vede k následné obezitě.
* Rizikové pro děti v batolivém věku je i pojídání tvrdých malých kousků. Nedostatečná koordinace při polykání a neustálý pohyb dítěte představují rizika vdechnutí potravy. Proto se dětem nedoporučuje jíst burské oříšky, kousky ořechů, popcorn apod.
* Je potřebné ještě zmínit "mýtus" o užitečnosti 100% džusů. Kojenci a batolata by neměla namísto vody konzumovat džusy v koncentrované formě. Vysokým obsahem cukrů falešně zasycují a vedou k neprospívání nebojsou naopak zdrojem prázdné energie a navíc mohou vést k dětské obezitě.
Zdroj: Sunárek