Realizace správného dětského stravování je komplikovaná především z organizačních důvodů. Na začátku si připomeňme základní zásady:
1. Stravovat se pravidelně vícekrát denně, ale v menších porcích.
2. Omezit sladkosti, slazené mléčné produkty včetně mražených krémů, zmrzlin, limonád a doslazených ovocných „nektarů“.
3. Šetřit se solí – nadbytek může vést k poškození ledvin a ohrožení výkonnosti mozku.
4. Vyhýbat se některým uzeninám a kynutému tukovému (slanému i sladkému) stejně jako „bílému“ pečivu.
5. Snížit příjem v potravinách obsažených živočišných tuků (nahradit rybami a drůbežím) a omezit použití tuků pro tepelnou přípravu pokrmů.
6. Zvýšit konzumaci ovoce, zeleniny a správně upravených luštěnin.
7. Dodržovat pitný režim, ideální je čistá voda (například i s trochou citrónové šťávy) a neslazené nápoje.
8. Omezovat konzumaci potravin obsahujících syntetická (umělá) barviva, konzervanty a umělá sladidla.
Snídaně? Nezbytná!
Důležité je naučit dítě v klidu alespoň trochu posnídat. “Když vstane, je doslova povinností se napít,” upozorňuje specialista. Snídaně v pracovních dnech nemusí být vydatná, ale vždy je lepší trochu než nic. Podle názoru odborníků je totiž snídaně nejdůležitějším jídlem dne. Kdo nesnídá, mnohem snadněji nabírá na váze – jak jinak než tuk. A to platí i pro děti! "Dítě, které snídá, nepotřebuje „vymazlené energeticky přeplácané“ přesnídávky. Nebude tak držet „hladovku“ tím, že interval mezi večeří a prvním jídlem následujícího dne (pokud sní přesnídávku!) bude skoro 17 hodin.” Pijte hodně, ale zdravě!
Důležitý je také správný pitný režim. Pokud jde o „svačinové“ (přesnídávkové) nápoje, optimální volbou je voda, nicméně je také možné použít méně sladký „ledový“ čaj (komerční je nutné ředit vodou, je stejně sladký jako většina limonád). Když dítěti občas dopřejete slazený drink, nic se nestane. „Rozhodně však nenabízejte běžné levné limonády, tím méně jsou-li slazené umělými sladidly. Čtěte etikety na nápojích - nevhodné jsou limonády a nápoje slazené fruktózou nebo fruktózovým sirupem,“ zmiňuje odborník. „Nevhodné jsou i ovocné nektary stejně jako 100%, ale přitom doslazované džusy – ty případně řeďte vodou na dvojnásobek.“Nejí dítě zeleninu?
Možná by stačilo připravovat vařenou zeleninou zahuštěnou „krémovou“ polévku nebo na oleji pečené zeleninové placičky připravené smícháním s trochou drůbežího masa. Chutný je i salát z čerstvé zeleniny s přídavkem bílého jogurtu nebo zakysané smetany. Nejí dítě ovoce?
V tom případě zkuste udělat na másle krátce opečený banán nebo čerstvě dušené ovoce s trochou pudingu. Ideální by byl míchaný ovocný salát z čerstvého ovoce s kvalitními ořechy. Vyžaduje dítě sladkosti?
Alternativou mohou být bonbony vyrobené jen z glukózového sirupu a ovocné šťávy, ale ani hořká čokoláda s ořechy nebo pomerančovou kůrou není špatná. Jak omezit mlsání nevhodných sladkostí?
“Buďme racionálně benevolentní – nabídněme tyčinky ze sušeného ovoce a mandlí a jiné podobné výrobky místo sušenek, bonbonů nebo kynutých moučníků. Chce to jen trpělivost a nenechat se odradit prvním odmítnutím. Zkrátka – nabízet opakovaně,“ radí Dr. Petr Fořt, CSc., autor řady publikací o dětském stravování.