V pátek 6. února 2009 proběhl v pražském Paláci ABF vzdělávací seminář pro kosmetičky a pracovníky kosmetických salonů, který pořádala Unie kosmetiček.
V rámci odborného programu mohli návštěvníci zhlédnout například prezentaci kosmetického přístroje pro detoxikaci pleti, seznámili se s koncepcí čínské kosmetické masáže a vyslechli přednášku na téma Technika budování vlastního sebevědomí, se kterou vystoupil Ing. Rudolf Pánek, Csc. Součástí přednáškového bloku byla také prezentace MUDr. Jaroslavy Zelenkové z Hygienické stanice hl. m. Prahy, v níž se zaměřila na hygienické minimum v salonu. Podrobněji informovala o rozsahu znalostí nutných k ochraně veřejného zdraví při výkonu činnosti epidemiologicky závažné a přiblížila nejdůležitější protiepidemická opatření při výkonu praxe. Přinášíme část přednášky zabývající se především dezinfekcí rukou, neboť dodržování standardního postupu při hygienické dezinfekci rukou směřuje k výraznému omezení možnosti přenosu nákaz, a tím i ke zvýšení kvality péče o klienta.
Nejdůležitější protiepidemická opatření:
- Dezinfekce rukou!!!
- Dezinfekce ploch,nástrojů
- Úklid
- Sterilizace
- Manipulace s biologickým materiálem
- Likvidace odpadu z ordinace
- Kvalita vody a ovzduší
- Očkování
Ruce jsou nejčastějšími nástroji kontaminace, proto je nutné při provozování činnosti epidemiologicky závažné, jako je práce v kosmetických či podobných salonech, provádět správně jejich dezinfekci.
Mechanické mytí rukou a hygienická dezinfekce rukou:
- Mechanické mytí rukou jako součást osobní hygieny
- Mechanické odstranění nečistot a částečně i přechodné mikroflóry z pokožky rukou
Hygienická dezinfekce rukou
Redukuje množství přechodné mikroflóry z pokožky rukou s cílem přerušení cesty přenosu mikroorganismů.
Rizikové oblasti rukou:
Dlouhé nehty jsou rizikovým faktorem, který významně snižuje účinnost dezinfekce rukou, neboť nejrizikovější oblast – konečky prstů – vždy zůstanou neošetřená dezinfekčním přípravkem. Účinky dezinfekce rukou významně snižují také prsteny, šperky a podobně.
Časté chyby při provádění dezinfekce, kterých byste se měli vyvarovat:
- Mytí rukou se dává přednost před jejich dezinfekcí
- Dezinfekce a mytí rukou se kombinují
- Doba působení dezinfekce je příliš krátká
- Prostředky na dezinfekci rukou nejsou používány v odpovídajícím množství
- Dezinfekce rukou je prováděna jen zřídka