Mezi další „novodobé“ poruchy příjmu potravy patří drunkorexie. Jde o poruchu, při níž jsou kombinovány poruchy spojené s příjmem stravy a nápojů. Postižený totiž často nejí, drží půst, aby mohl bez výčitek pít alkohol na různých párty. Například ženy touží po bezchybné postavě. Když chtějí bez pocitu, že se provinily na své postavě konzumovat alkohol, který obsahuje kalorie, řeší to často tím, že celý den nejí. Mohou si tak dopřát večer alkohol ve vyšší míře a netrápit se pocitem, že přiberou. A proto nemocí nejvíc trpí právě mladé dívky, studentky a nezadané ženy.
Název nemoci je složeninou dvou slov – anglického „drunk“ (opilost) a „anorexie“ (porucha příjmu potravy). Takovýto životní styl může vést k nenávratným škodám na zdraví. Organismus mladých lidí není na vysoký příjem alkoholu připraven. Mladí lidé, kteří mají omezené finanční prostředky, vynaloží raději peníze na nákup alkoholu, než by měli utrácet za jídlo. Připadají si tak žádanější, vyspělejší, společenštější. Zpočátku jim to nedělá žádné problémy. Stávají se vyhledávanými kamarády, oblíbenými baviči. Časem ale přicházejí problémy. Objevují se u nich výpadky paměti, roztržitost, nemohou se dlouhodobě soustředit. U studentů nastávají problémy se studiem.
Alkohol se z prázdného žaludku mnohem rychleji dostane do jater (do 15 minut), jeho účinek je silnější a nebezpečnější. Další rizikem je právě ono kombinování alkoholu s energetickými nápoji. V těle dochází k výraznému zvýšení krevního tlaku a zároveň ke snížení schopnosti vnímat únavu. Lidem se srdečními vadami či vysokým krevním tlakem hrozí kolaps, v extrémních případech i smrt.
Mnozí mladí lidé se víc a víc uchylují ke konzumaci alkoholu, protože se domnívají, že ztracenou jistotu naleznou právě v něm. Protože drunkorexií trpí převážně dívky, které se víc zabývají svou postavou a u kterých je zhoršená schopnost odbourávání alkoholu, než u chlapců, jsou také důsledky této poruchy mnohem fatálnější.
Po psychické stránce je vztah ke svému tělu obdobný jako u ostatních poruch příjmu potravy – úzkostné kontrolování vlastní váhy, příjmu kalorií, nespokojenost se svým tělem i neschopností dosáhnout svých nereálných představ. Navíc se zde objevuje znechucení ze sebe sama po propité noci. Časem se objevuje i společenské odcizení, kdy nemocní jsou často podráždění a velice rychle opilí – pro společnost neatraktivní.
Postižený, nebo jeho blízcí, by měli pomoc vyhledat ve specializovaných ordinacích psychologů a psychiatrů. Nic, co je extrémního, není v pořádku. A zdraví máme jen jedno.
ChytráŽena.cz