Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Fantastický svět stavebnice Merkur obdivují děti i dospělí

22. 03. 2008 | Výchova

Po zimní odmlce se v březnu znovu otevřely výstavní prostory Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují, které vzniklo v květnu loňského roku. Návštěvníci se mohou těšit na rozšířené Ocelové město, postavené ze stavebnice Merkur a součástí výstavy bude také nová expozice věnovaná parním strojům – skutečným i modelovým.


Už generaci našich dědečků fascinovala stavebnice Merkur plná děravých plíšků, koleček, šroubků a matiček, která jim umožňovala sestrojit si vlastní stroj svých snů.


stavebnice Merkur

„Všechno to začalo v roce 1920, kdy si Jaroslav Vancl nechal patentovat stavebnici Inventor. V roce 1925 přešel na nový systém, který se zachoval v nezměněné podobě až dodnes. S přechodem na nový systém byla pro stavebnici registrována nová ochranná známka – Merkur,“ uvedl ing. Radko Kříž - předseda správní rady muzea stavebnice Merkur.


Jednu místnost muzea stavebnice Merkur zabírá již zmíněné impozantní Ocelové město - kolos vážící asi 500 kilogramů. Podle proslulého románu Julesa Verna ho sestrojil Jiří Mládek. Vedly ho k tomu možnosti, které stavebnice Merkur dává nad rámec návodů přikládaných ke hračkám. Fantastický svět techniky je v Ocelovém městě zastoupený - kromě Býčí věže, kde šílený profesor Schulze realizoval své nápady a továrnou plnou strojů i dalšími „vynálezy“ z románů Julese Verna – ponorkou Nautilus či obdobou Roburova létajícího Albatrosu.


stavebnice Merkur

Další místnost muzea stavebnice Merkur zabírá kolejiště s vláčky a exponáty vláčků ve vitrínách. Dost těžko si představíme, co pro naše dědečky znamenaly mašinky na začátku 30.let minulého století, kdy výrobci stavebnice Merkur začali vývoj plechových elektrických vláčků. Předlohou pro první lokomotivu byla tehdy velmi populární rychlíková lokomotiva Mikádo. Výroba vláčků se v roce 1968 v Polici nad Metují zastavila, ale od roku 2005 byla obnovena.


V jedné z pěti místností muzea stavebnice Merkur nejsou jen vitríny. Děti tam mají koutek, kde si s oblíbenou hračkou hrají a přibližují se reálnému konstruování. Tvořivá práce dětí, rozvíjející fantazii, byla důvodem proč byla v roce 1996 a 1997 stavebnice Merkur vyhlášena Hračkou roku.


stavebnice Merkur

Se stavebnicí Merkur je však spojena i řada kuriózních případů, kdy jej použili dospělí při řešení technických problémů. Nejznámějším byl akademik Otto Wichterle. Ten na zařízení, které postavil ze stavebnice Merkur, poprvé vyrobil kontaktní čočky!


Geniálnímu zakladateli stavebnice Merkur Jaroslavu Vanclovi se nedostalo zaslouženého uznání. Firma Merkur mu byla znárodněna. Pro srovnání – v Anglii vynálezce podobné stavebnice MECCANO Frank Honby byl za zásluhy o rozvoj dětské fantazie v roce 1931 povýšen do šlechtického stavu.


Navštivte také oficiální webové stránky muzea stavebnice MERKUR.



Irena Voříšková
Chytrá Žena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Brách jí taky měl před 25 lety ale dnes je dost odlišná cena,myslím že někteří prodávající to až přehánějí.
Obrázek uživatelky
profil
Kde jsou ty časySmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
dnes si s ní syn už nehraje....
tak je doma v šuplíčku
Obrázek uživatelky
profil
stavebnice našeho mládí.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles