Existuje více odnoží této filozofie a skuteční odborníci ji studují celoživotně. Můžeme se však podívat na několik základních principů jejího fungování, možná zjistíte, že se těmito vodítky bezděčně při výběru a zařizování domu či bytu sami řídíte, intuitivně...
Vybíráte dům či byt. Rozhlédněte se po okolí. Je vám příjemné? Není zde příliš velký hluk, zápach či vítr? A co sousední budovy, jak na vás působí?
- Dejte si pozor na okolní silnice. Nikdy by neměly směřovat přímo proti domu. Není příjemné bydlet v ostré zatáčce ani na křižovatce tvaru „T“. Pokud se však silnice okolo domu vlní nebo zatáčí, je vše v pořádku.
- Prohlédněte si stromy v okolí – nestojí příliš blízko domu? Nestíní nebo „nedusí“ stavbu? Mladé a zdravé stromy, zejména po stranách vstupních dveří, nebo v přiměřené vzdálenosti od oken poskytují útočiště, jsou jakýmisi „ochránci“.
- Projděte si interiér a předem se rozhodněte, kam umístíte který pokoj. U nás v České republice (stejně jako v ostatních zemích mírného pásu severní polokoule) by většina oken měla směřovat jinam než na sever. Světlo v pokojích je velmi důležité. Kuchyň a koupelna mohou být orientovány na sever, obývací pokoj pak ideálně na jih nebo jihozápad. Ložnice směřující k východu vám ráno pomůže „vyskočit z postele“ a večer rychle usnout. Dětský pokoj rozhodně nesituujte na sever, bylo by v něm chladno a neustálé přítmí.
Tak a nyní se můžete pustit do zařizování vašeho bytu:
- Hrany, rohy a trámy – by neměly směřovat proti místu k sezení ani ke spaní. Taktéž je nevhodné umístit pod trám postel či křeslo. Pokud se negativními vlivu hran nemůžete vyhnout, pomůže jejich zjemnění – například zavěšením květiny.
- Zrcadla – odrážejí energii, proto by neměla být umístěna naproti dveřím, posteli ani místa k sezení. Taktéž mít zrcadlo při práci za zády může člověka znervózňovat.
- Oheň a voda – tyto dva živly si příliš nerozumí, proto nepatří moc blízko k sobě. V domácnosti se jedná především o sporák a dřez, mezi nimi by se měla nacházet pracovní plocha, případně volné místo.
- Vyváženost – při zařizování bychom měli brát ohled na vyváženost barev (studené a teplé), materiálů (kov, kámen, dlaždice – dřevo, látky, koberce), tvarů (ostré a zaoblené)... jedná se vlastně o rovnováhu energie jin a jang.
Učení feng-shui v žádném případě nemůže shrnout do několika málo řádků tohoto článku, jednalo se spíše o malou „ochutnávku“. Zaujala vás? Existuje spousta knih, které se uměním feng-shui zabývají a pokud máte zájem, určitě si najdete takovou, která bude vyhovovat právě vám. Díky nim můžete překvapivě jednoduše a levně (třeba pouhým přeskupením nábytku či koupí květiny) změnit atmosféru svého domova a cítit se tak v něm ještě lépe a pohodlněji, což určitě ocení celá vaše rodina.
agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz