Značení GDA
Dobrovolné nutriční značení GDA (Guideline Daily Amounts, v překladu doporučené denní množství) uvedla na evropský trh v roce 2006 Konfederace potravinářského a nápojového průmyslu zemí EU jako další příspěvek k činnosti evropské platformy pro výživu, fyzickou aktivitu a zdraví. Iniciativu, kterou v České republice zastřešuje Potravinářská komora, podpořili i zástupci Evropského parlamentu a dalších evropských institucí.
Značení GDA a spotřebitelé
Značení GDA poskytuje spotřebitelům jednoduchou informaci o tom, jaký podíl tvoří jedna porce dané potraviny z doporučeného denního množství energie, živin a dalších látek, důležitých pro zdraví. Pro spotřebitele je jednoduchým a srovnatelným vodítkem, které usnadňuje rozhodování při výběru potravin a nápojů, a napomáhá jim uvažovat o dané potravině v celkovém kontextu jídelníčku.
Doporučené denní množství energie a živin není pro všechny stejné a mění se v závislosti na věku, hmotnosti, výšce, pohlaví, zdravotním stavu a úrovni fyzické aktivity. Pro potřebu GDA značení na obalech výrobků bylo doporučené denní množství energie stanoveno ve výši 2 000 kcal, což je hodnota odpovídající pro zdravou ženu s průměrnou tělesnou hmotností, střední fyzickou aktivitou a dobrým zdravotním stavem.
Nutriční bublina alias značení GDA
Na přední straně obalu výrobku je uvedena informace
o množství energie obsažené v přesně definované porci
a podíl této energie na doporučeném denním množství pro dospělého člověka
vyjádřený v procentech.
Na obalu výrobku nalezne spotřebitel vedle údaje o energii
také hodnoty živin a dalších látek – cukrů, tuků, nasycených mastných kyselin a
sodíku. Pokud potravina obsahuje vitaminy a minerální látky, jsou o ně nutriční
informace rozšířeny, včetně uvedení jejich podílu v doporučené denní dávce
(jedná se o přesně stanovené hodnoty, které uvádějí množství jednotlivých
vitaminů
a minerálních látek potřebných k udržení dobrého zdravotního stavu
člověka). Tyto údaje bývají rovněž uvedeny v souhrnné tabulce umístěné
obvykle na zadní straně obalu.
Internetové stránky GDA
Hlavní zásadou zdravého životního stylu je dodržování rovnováhy mezi přijatou a vydanou energií. Východiskem pro sestavení vyváženého jídelníčku by měl být skutečný energetický výdej. Málokdo si jej však dokáže spočítat, protože zohlednit bazální metabolizmus, energii spotřebovávanou při práci, pravidelných nesportovních aktivitách a při sportu není pro laika snadné. Praktického pomocníka je možné najít na nových webových stránkách GDA.
Informační brožura GDA pro spotřebitele
Potravinářská komora ČR připravila v rámci projektu na podporu GDA informační brožuru. Tato brožura ve tvaru nutriční bubliny srozumitelnou formou seznamuje spotřebitele s podstatou dobrovolného nutričního značení a jeho přínosech pro zdraví člověka.
Potravinářská komora České republiky
Potravinářská komora ČR byla založena v roce 2000. Sdružuje významné firmy z odvětví potravinářského průmyslu a zpracovatelů zemědělské produkce, kterým zajišťuje služby především v oblasti legislativní. Podporuje také inovační programy ve spolupráci s výzkumnými ústavy a univerzitami.
K iniciativě Konfederace potravinářského a nápojového průmyslu zemí EU se Potravinářská komora ČR připojila v roce 2006. Tato dobrovolná iniciativa je otevřená pro všechny potravinářské podniky a jejím cílem je, aby informace pro spotřebitele byly po celé Evropě uváděny v jednotné a vzájemně porovnatelné podobě.
Zdroj: GDA
Autor:
Ing. Martin Klofanda
Potravinářská komora České republiky,
předseda Pracovní skupiny pro zdravý životní styl