Certifikované hotely musejí letos zažádat o prodloužení platnosti přidělených hvězdiček. Kontroloři AHR poté budou sledovat dodržování příslušných kritérií. Jde například o šířku postelí, rozsah stravování, služby portýra, připojení k internetu, délku služby na recepci, doba podávání snídaně, apod. Certifikát na další tři roky stojí 1500 Kč.
Hotel může mít maximálně pět hvězdiček. Pro jejich dosažení musí mít například nepřetržitě otevřenou recepci, dveřníka, alespoň metr široké postele nebo službu praní a žehlení prádla pro hosta do 12 hodin. Naopak host v jednohvězdičkovém zařízení se musí například spokojit se společným záchodem pro několik pokojů.
V případě nesplnění podmínek bude hotel muset zjednat nápravu nebo o oficiální hvězdičky přijde. Komise nemůže odebrat pouze jednu hvězdu a poslat hotel o kategorii níže, může však vedení hotelu navrhnout, aby to učinilo samo.
V České republice je podle Českého statistického úřadu 7800 ubytoven nejrůznějšího druhu, zhruba třetinu tvoří penziony. Systém hvězdiček společně zavedly v roce 2004 organizace z oblasti cestovního ruchu, například státní agentura CzechTourism, ministerstvo pro místní rozvoj, Sdružení obrany spotřebitelů a Asociace hotelů a restaurací.
Oficiálně certifikované hotely mají u vchodu modré logo s emblémem CzechTourismu a příslušným počtem zlatých hvězd. To zaručuje hostům přesně stanovenou úroveň služeb, která je stejná v celé Evropě.
Mezi zařízeními, která klasifikaci AHR ČR a CzechTourismu nepoužívají, platí podle Stárka anarchie, kdy si každý majitel ubytovny může prezentovat libovolným počtem hvězdiček. Výjimkou tak nejsou například pětihvězdičkové penziony, ačkoliv penziony se oficiálně mohou chlubit maximálně čtyřmi hvězdami.
Zdroj: SOS
ZUZI
ChytráŽena.cz