Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 01.02. 2025
Dnes má svátek Hynek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Hrozí virus zika i u nás?

24. 04. 2016 | Nemoci
Virus zika je v současnosti jednou z největších hrozeb. Nemoc způsobená zikou je podobná chřipce, lék na ni není a samotné testy prokazující virus trvají 5 až 7 dní. Jen v Brazílii je hlášeno přes milion nakažených. Máme se tedy viru obávat?

Virus zika patřící do čeledi Flaviviridae je přenášen převážně komáry tropickými. Virus byl poprvé objeven už v roce 1947 v Ugandě. V současnosti byl zachycen ve více než dvaceti zemích, mezi které patří zejména jiho a středoamerické státy: např. Brazílie, Kolumbie, Ekvádor či Mexiko. A nově je hlášeno i pět nakažení z České republiky. Nabízí se tedy logická otázka – máme se začít obávat?

Komáři tropičtí (Aedesaegypti), kteří virus zika přenášejí, jsou vázáni na tropické a subtropické oblasti. „V  našich zeměpisných šířkách se komáři tropičtí nevyskytují. Nemají tu vhodné přírodní podmínky,“ uvedla Mgr. Kateřina Jůzová, entomoložka.
V současnosti se diskutuje o možnosti přenosu viru zika také komárem tygrovaným (Aedesalbopictus). „Tento druh je chladnomilnější než komár tropický a osídlil již státy jižní Evropy. Na našem území byl výjimečně zaznamenán před několika lety na jihu Moravy. Jeho výskyt je stále monitorován. I když by však u nás mohl přes léto založit menší populace, zimu tu přečkat nedokáže a nevytvoří tudíž stálé kolonie,“ doplnila Jůzová.

komárA co hlášené případy přímo z Česka? Virus byl na území našeho státu potvrzen v pěti případech. Ve všech však šlo o nemoc přivezenou, neboť se pacienti nedávno vrátili z postižených oblastí. Na pozoru je tedy třeba se mít, pokud se chystáme cestovat do oblastí s výskytem tohoto virového onemocnění.

A jak se vůbec zika pozná?
Těžko. Onemocnění se totiž projevuje jen ve zhruba u pětiny nakažených osob. Často si tedy dotyčný ani nevšimne, že nemoc prodělal. Ve zbylých případech se projevuje v podstatě jako obyčejná chřipka – tedy horečkou, bolestí hlavy a kloubů, případně vyrážkou. Jinak ale nezanechává žádné trvalé následky a dotyčný pravděpodobně získává i celoživotní imunitu. Problém nastává v případě těhotenství. Těhotné ženy nejsou samy o sobě ve větším nebezpečí, ohroženo však je jejich dítě, které se může narodit s těžkou vývojovou poruchou – tzv. mikrocefalií.

Proti onemocnění ale neexistuje žádný lék. Vlády se snaží urychlit vývoj vakcíny, což může trvat i několik let. Jak se tedy v případě potřeby chránit? Jedinou prevencí stále zůstává ochrana před komářím bodnutím. Doporučuje se oblečení s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi, používat účinné repelenty a elektrické odpařovače v místnostech. Vyplácí se dbát na takové ubytování, které má sítě na oknech a dveřích a nedovolí tak komárům vniknout do místnosti.

V České republice máme však spoustu jiných reálných hrozeb, např. borelióza či encefalitida.  Tyto nemoci, které šíří infikovaná klíšťata, mají mnohem horší průběh než onemocnění zika a leckdy i celoživotní následky. Rozhodně se tedy vyplácí zůstat ve střehu a dbát na řádnou ochranu, i když tu komáři tropičtí nejsou.

Zdroj: Biolit


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !