Hubnout bychom neměli příliš drasticky, jinak hazardujeme se zdravím a riskujeme zrádný jo-jo efekt. Ideální tempo hubnutí je vždy individuální, záleží totiž na několika proměnných, s nimiž stojíte na startovní čáře. Je to především věk, fyzická kondice, pohlaví a genetická výbava. Pro orientaci, odborníci se shodují na hranici zdravého úbytku v rozmezí 0,5 až 1,5 kilogramu za týden. Velkým rizikem rychlého hubnutí je kromě jo-jo efektu i odvodnění organismu, ztráta svalové hmoty a vyšší riziko kardiovaskulárních nemocí, rakoviny a diabetu. Při hubnutí byste se nikdy neměli cítit unavení, bez nálady a hladoví. Pomocí jednoduchých opatření můžete snadno podpořit spalovací procesy ve vašem těle, aniž by tím organismus strádal. Výsledky se tak dostaví rychleji.
Hlad je převlečená žízeň
Na tomto okřídleném hesle je mnoho pravdy. Během dne dbejte na dostatečný přísun tekutin. Základním prvkem pitného režimu je čistá neperlivá voda, nutná pro zdravé fungování vnitřních orgánů a hydrataci zevnitř. Ačkoli byste neměli nahrazovat vydatné jídlo pouhou konzumací vody, vyplatí se mít skleničku s vodou při ruce, až vás bude honit mlsná.
S jídlem nespěchejte
Existuje řada výzkumů, které prokazují vztah mezi pomalým, soustředěným jezením a tendencí přibírat kilogramy. Závěry přinášejí jasné zjištění, ti, kdo své jídlo konzumují pomaleji a plně se soustředí pouze na žvýkání, mají menší sklony k tloustnutí. Pocit sytosti je v podstatě signál vyslaný do mozku. Pokud budete poctivě žvýkat a užívat si konzumaci jídla, mozek stihne dostat signál o sytosti a vy budete moci včas přestat. Pokud se totiž bezhlavě ládujeme a jídlo do sebe sypeme bez rozmyslu, stává se, že toho spořádáme mnohem více, než kolik k zasycení potřebujeme.
Hodně spěte
Dostatek zdravého, kvalitního spánku dokáže napomáhat hubnutí. Tělo je pak odpočaté, plné energie, naproti tomu unavené, nevyspalé tělo vyžaduje doplnění energie k běžnému fungování odjinud. Nevyspalost tak řada z nás na sobě pocítí zvýšeným apetitem.
Přemýšlejte pozitivně
Když hubnete, je také důležité nastavení mysli. Diety jsou většinou spojené s různými restrikcemi, kdy si zakazujeme oblíbené potraviny a nutíme se na ně nemyslet. Ale jak to tak bývá, zakázané ovoce nás nejvíce láká. Zkuste při změně jídelníčku myslet ne na to, čeho se budete muset vzdát, ale na to, co nového do svého stravování zařadíte.
Zdroj: ZPMVČR