Od vydání posledního studiového alba Hany Hegerové, jenž vyšlo pod názvem Potměšilý host, uplynulo třiadvacet let. Hana Hegerová mezi tím slavila úspěchy nejen s koncerty doma i ve světě, ale také s řadou pečlivě vybíraných kompilací a se záznamy svých koncertních vystoupení. V její diskografii mají také své místo i cizojazyčná alba, která vyšla (až na jednu Supraphonskou výjimku) u zahraničních nahrávacích společností.
Novinkové album (zatím s pracovním názvem Mlýnské kolo v srdci mém), se natáčí pod producentským dohledem klavíristy a „dvorního kapelníka“ Hany Hegerové – Petra Maláska, již od podzimu loňského roku. V současnosti je před dokončením.
Nové album tvoří písně především klasiků francouzského šansonu, jimiž jsou Serge Gainsbourg, Michel Legrand, Barbara či Isabelle Mayereau a další. Písňové texty jsou přebásněny jedněmi z nejlepších textařů, jejichž jména jsou příslibem nápaditých slovních obrazů, z nejvíce zastoupených jsou Jiřina Fikejzová a Pavel Vrba, ale jedním textem i Pavel Kopta či Jiří Dědeček. Na albu by se měl objevit i duet Stará píseň, s textem i interpretací Jaromíra Nohavici.
Vydání alba je plánováno na září 2010.
Hana Hegerová
Po absolvování odborného divadelního kurzu při státní konzervatoři v letech 1951 až 1953, se stala od roku 1957 členkou Divadla Petra Jilemnického v Žilině. V roce 1954 hrála titulní roli ve filmu Jiřího Krejčíka Frona pod uměleckým jménem Hana Čelková. V roce 1957 působila v bratislavské Tatra revue, kde se poprvé představila jako zpěvačka. Od roku 1961 vystupovala v pražském divadle Rokoko. V letech 1961 až 1966 vystupovala v divadle Semafor, kde hrála v muzikálech Dobře placená procházka, a Kdyby tisíc klarinetů. Dosáhla velkých mezinárodních úspěchů svou jedinečnou interpretací šansonů. Absolvovala celou řadu úspěšných vystoupení doma i v zahraničí. V roce 1962 byla oceněna na festivalu v Sopotech cenou kritiky. V roce 1967 vystoupila v pařížské Olympii a na Světové výstavě v Montrealu. Po úspěšné titulní roli ve filmu Jiřího Krejčíka Frona hrála i v dalších filmech jako například: Ta naše písnička česká, Dobře placená procházka (televizní film), Kdyby tisíc klarinetů, Konkurs, Naděje.
V roce 1974 získala v Německu prestižní cenu Golden Europa. Ve stejném roce jí byl udělen Francouzskou akademií titul Chevalier de l´Ordre pour le Mérite de l´Education Artistique. Zahraniční kritici ji nazývají Velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy, nebo také Šansoniérkou se slovanskou duší. Vedle zahraničních ocenění získala Zlaté a Platinové desky Supraphonu a v roce 1996 byla uvedena Akademií české populární hudby do Síně slávy. V roce 2002 obdržela od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy. V letech 2003, 2004 a 2008 uspořádala beznadějně vyprodaná koncertní vystoupení v Národním divadle v Praze. Její koncertní domovskou scénou se stalo Divadlo Kalich v Praze, ale stále koncertuje téměř po celé republice.
Hana Hegerová dosud koncertovala v těchto zemích: Argentina, Belgie, Chorvatsko, Finsko, Francie, Kanada, Kuba, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, USA, Švédsko, Švýcarsko.
Všechna její alba se s velkým úspěchem prodávají v několika reedicích od vydání až dodnes. V roce 2006 vyšlo její první DVD s koncertním vystoupením a také reprezentativní dvojalbum Všechno nejlepší – za něž v roce 2007 převzala Multi-platinové desky. V roce 2009 byla vydána 2CD kompilace Paběrky a pamlsky, která vedle známých písní obsahuje raritní a dosud nevydané archivní nahrávky
DISKOGRAFIE:
Studiová alba Hany Hegerové:
(vydané na značce Supraphon)
Šansony (1966)
Recital (1971)
Recital 2 (1974)
Lásko prokletá (1977)
Potměšilý host (1987)
kompilace a live nahrávky:
Ohlédnutí (Supraphon, 1984)
Paběrky (Supraphon, 1991)
Live (Supraphon, 1991)
Můj dík… H. Hegerová zpívá písně Pavla Kopty (Supraphon, 2005)
Všechno nejlepší (Supraphon, 2006)
Paběrky a pamlsky (Supraphon, 2009)
Hana Hegerová, záznam koncertu z Moravského divadla v Olomouci (Live Production, Sony BMG, 2006)
Hana Hegerová, záznam koncertu DVD (Live Production, Sony BMG, 2006)
alba v německém jazyce:
Ich – Hana Hegerová (1967, Philips)
Hana Hegerová (1969, Philips)
So geht es auf der Welt (1972, Decca)
Fast ein Liebeslied (1974, Decca)
Wir für euch (1975, Telefunken)
Chansons / Wenn die Schatten (1987, Supraphon)