Štítná žláza je nezbytně nutná pro správnou funkci celého těla, zajišťuje optimální funkci mozku, srdce, svalů a jiných orgánů. Patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí, svoje hormony tedy vylučuje přímo do krve, ze které se dostává do celého těla, a tím zabezpečuje jeho správný vývoj. Pokud štítná žláza nevytváří správné množství hormonů, objeví se obtíže.
Onemocnění štítné žlázy se častěji vyskytuje u žen, mnohdy v období menopauzy. Hypotyreóza, kdy štítná žláza produkuje méně hormonů, může být vrozená, nebo získaná. U pacientů se objevuje nepřirozená ospalost, únava, svalová slabost i chladná a suchá kůže. Vrozené hypotyreóze u novorozenců je třeba předcházet zajištěním dostatečného přísunu jódu u matky. Předpokladem je normální funkce štítné žlázy během těhotenství.
Pokud je naopak štítná žláza příliš aktivní, uvolňuje do krevního oběhu příliš mnoho hormonů. Tento stav se nazývá hypertyreóza. Projevuje se především zvýšenou rychlostí bazálního metabolismu, což má za následek úbytek hmotnosti. Dalšími příznaky jsou kardiovaskulární projevy (fibrilace síní), nervové projevy i poruchy plodnosti.
Poruchami činnosti štítné žlázy je ohrožena především ta část populace, která má onemocnění v rodině. Zvýšenou pozornost tomuto orgánu by měli věnovat i pacienti s rodinnou anamnézou cukrovky či celiakie. Ohroženy jsou i ženy, které trpí neplodností, prodělaly potrat či předčasný porod. Základem prevence je dostatečný přísun jódu. Zapomínat by na to neměly především těhotné ženy, které mohou neléčenou poruchou štítné žlázy zkomplikovat vývoj plodu!
Zdroj: AeskuLab