A pak tu byli pořád ještě rodiče na druhém konci Prahy, kam bych snad i při značném vysílení dojet zvládla a byla jsem si téměř jistá, že by mě nakrmili i napojili. Ale to jsem nechtěla, když sama, tak se vším všudy. S rohlíky a mlékem jsem si ale nevystačila dlouho. V práci jsem moc jídlo neřešila, odmítla jsem chodit do závodní jídelny, protože kdykoliv jsem šla okolo, měla jsem pocit, že se vaří zase zelí. Kolegové mi sice tvrdili, že závodní kuchyně vydává velké množství nejrůznějších jemných delikates, ale na obědy chodili jen ti nejotrlejší. Ostatní raději o pauze zaběhli na blízké Václavské náměstí koupit si nějaký ten chlebíček, salátek či salámek. Možností tam bylo dost. Tam jsem se tak stravovala i já. Ale všechno bylo studené. Pravda, mohla jsem si dojít na oběd do Alcronu, Jalty nebo Esplanade, ale to bych se z finančních důvodů naobědvala tak jednou do měsíce a já jsem chtěla jíst kupodivu každý den.
A tak jsem zkoušela vařit. Stala jsem se odborníkem na levná jídla. Nejvíc mi šly placaté pokrmy - palačinky, lívance, bramboráky, placky, pizza. A potom moje specialita - cornwalské taštičky, tak jsem tomu vznešeně říkala. S originálem to nemělo skoro nic společného, taštičky prý pekly manželky cornwalských horníků a plnily je hlavně hovězím masem a zeleninou. Já jsem si koupila hotové listové těsto za 5 Kč a cpala do něj všechno, co mi přišlo pod ruku - sýry, zeleninu, uzeniny, občas i maso. Ale bylo to dobré, rychlé a levné. Dokonce i kolegům v práci to chutnalo.
Po nějakém čase projevil můj tatínek zájem ochutnat něco z toho, co po večerech klohní jeho jediná a tudíž nejkrásnější dcera (jak s oblibou říkával). A tak jsem pozvala oba rodiče na oběd, bratr se omluvil s tím, že si takovou čest nezaslouží a že někdo z rodiny by měl přežít kvůli zachování rodu. Drzoun, nepošlu mu ani zbytky.
Připravila jsem tříchodové menu. Předkrm - cornwalské taštičky (jak jinak), hlavní chod - pro tatínka koprovka (maminka ji nevařila, už při pohledu na ni omdlévala) a pro maminku žampionová omáčka, dezert - placaté palačinky s ananasem.
Soutěžící v pořadu Prostřeno by mě asi za takovou nesourodost pokrmů umlátili, ale moji rodiče byli laskaví, všechno snědli s chutí, maminka ani nechtěla omáčku s tím, že se našťouchla těch výborných taštiček.
A tak jsem se postupně naučila vařit, začalo mě to opravdu bavit, až když jsem vařila pro někoho. Od maminky jsem si vzala osvědčené rady a recepty, ke kterým pak přibyly další i od mé tchyně. To už jsem vařila denně i pro svého manžela, a pak i po naší dcerku. Moc ráda hlavně peču a svými výtvory obdarovávám celou svoji rodinu. Zatím přežívají bez následků.
Martinnatr - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz