Jedná se například o
- namáhavé a bolestivé močení
- časté močení
- olizování ústí močové trubice
- přítomnost krve v moči
- močení mimo kočičí toaletu a další.
Příčiny vzniku onemocnění jsou různé. Nejčastěji se jedná o tzv. idiopatické FLUTD. To znamená, že neznáme příčinu vzniku onemocnění. Při tomto typu se setkáváme se zánětem stěny močového měchýře, tzv. Felinní idiopatickou cystitidou. Další častou příčinou FLUTD je vznik močových kamenů. U koček se nejčastěji setkáme s výskytem struvitů a kalcium oxalátů. Mezi další příčiny patří uretrální zátky, novotvary, poranění močového měchýře, infekce a další.
Na vzniku onemocnění se podílí i řada faktorů. Patří mezi ně věk, pohlaví, kastrace, typ krmiva a způsob jeho podávání, hmotnost, příjem tekutin, plemeno a další.
Jak by tedy měla vypadat dieta pro kočku s onemocněním dolních cest močových?
Rozhodně toto krmivo již spadá mezi klinické diety, které lze sehnat u veterinárních lékařů nebo na jejich předpis. Tato dieta by měla předcházet vzniku FLUTD. To znamená, že by měla v první řadě předcházet vzniku močových kamenů. Toho docílíme podáváním krmiva, které udrží fyziologické pH moči koček (6,2-6,4) a má kontrolované hladiny rizikových živin. Jedná se hlavně o ty prvky, které tvoří stavební součásti jednotlivých močových kamenů (fosfor, vápník, oxaláty, bílkoviny). Je vhodné, aby dieta pro takto postižené jedince obsahovala inhibitory tvorby močových kamenů. Jedná se například o citráty nebo vitamín B6.
Nedílnou součástí terapie FLUTD je dostatečný příjem tekutin. Ten je ovlivněn řadou faktorů. Vhodným řešením jak zvýšit příjem tekutin u koček, které odmítají pít, je podávání kapsiček nebo konzerv. Vlhké krmení obsahuje totiž cca 70% vody oproti granulátu, který obsahuje cca 10% vody.
Někteří výrobci krmiv přidávají do svých produktů sůl právě za účelem zlepšení pitného režimu zvířete. Vysoký obsah sodíku skutečně zvýší příjem vody, ale pokud není Vaše kočka stoprocentně zdravá, riskujete tím vznik a rozvoj dalších zdravotních potíží. Jedná se například o hypertenzi, rozvoj probíhajícího onemocnění ledvin a další.
Při podávání speciální ledvinné diety je důležité vyvarovat se podávání jakýchkoliv pamlsků, vitamínových a minerálních doplňků a zbytků od stolu. Všechny jmenované složky potravy můžou totiž narušit vyváženo dávku jednotlivých živin a mohou tak komplikovat zdravotní stav zvířete.
Díky správně zvolenému krmivu můžete Vaší kočce pomoci zmírnit onemocnění močového aparátu, předcházet jeho vzniku nebo návratu a celkově tak zlepšit kvalitu jejího života.
MVDr. Sylva Havelková
Odborný poradce A-VET s.r.o.