Příčiny zánětů kůže a ekzémů
Přestože se již dlouho traduje, že za kožní problémy může z velké části genetika, průzkumy posledních let tento mýtus úspěšně vyvrací. Dle statistik Systému monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí bylo v roce 1996 v České republice diagnostikováno 4 % dětí s atopickým ekzémem, v roce 2006 se toto číslo ztrojnásobilo na 12 %.
„Tak velký nárůst během deseti let je bezesporu alarmující. Není však možné, aby za tak krátkou dobu došlo ke změnám v genetickém kódu. Negenetickou a nesmírně důležitou roli u vzniku atopického ekzému a dalších zánětlivých onemocnění kůže jsou toxiny, které se v organismu hromadí a spouští imunopatologické procesy.“, říká Mgr. Marie Vilánková.
Vedle dědičnosti, poruchy metabolismu tuků, psychického stresu a dalších se tak veřejnosti odkrývá další nepřítel v boji se záněty kůže – toxiny. Jejich původ je buď z vnějšího prostředí jako chemické látky, kovy, kosmetika, pesticidy, smog a prach či patogenní bakterie a plísně, které se běžně vyskytují i na zdravé kůži. Po narušení mikrobiální flóry však dochází k jejich přemnožení a narušení kůže. „K narušení mikrobiální flóry často dochází při užívání antibiotik či nadměrným používání desinfekčních prostředků. Tyto mikroorganismy a jejich toxiny doslova rozleptávají kůži, a tak vznikají mikrotrhliny.“, vysvětluje Mgr. Vilánková.
Klasická léčba kožních zánětů je však příliš limitující, zejména podávání léků a mastí, které potlačují a blokují imunitní reakce. Tím sice dochází k potlačení projevů, ale nikoli k objevení příčiny. Pravý opak nabízí metoda řízené vnitřní očisty. Ta dokáže odhalit, které konkrétní toxiny, orgány a nezvládnuté emoce se na přecitlivělé imunitě podílejí, pomůže je z těla vyloučit a v podvědomí zpracovat, imunitu zklidnit a nastolit v organismu opět normální, zdravý režim.
Lymfa v pohybu
K obnovení přirozené bariéry kůže a odeznění potíží je nutné obnovit správnou činnost lymfatického systému, který jediný z ní dokáže odstranit toxiny. Ty se lymfou dostávají do vylučovacích orgánů, jako jsou játra a ledviny, a poté mohou být z těla definitivně odstraněny.Je pravda, že činnost lymfatického systému je možné trochu zlepšit například pouhou změnou jídelníčku, kdy je vhodné vyhýbat se tučným potravinám, mléku, červenému masu a chemicky zpracovávaným cukrům. Tento krok však napáchané škody nespasí a měl by být podpůrnou léčbou během řízené detoxikace jako součást udržení činnosti lymfatického systému v oběhu.
Zdroj: Lymfatex