Popálit nebo opařit se můžeme i doma poměrně snadno, nejčastěji při běžných domácích pracích, jako je vaření, žehlení či při manipulaci s horkou vodou nebo svíčkami, a v nemalé míře může dojít také k popálení pokožky při pobytu venku na slunci. Většinou se však naštěstí jedná pouze o drobné popáleniny, tedy popáleniny prvního stupně, které si můžeme snadno ošetřit sami s pomocí naší domácí lékárničky. Jak postupovat, abychom co nejrychleji utišili bolest, urychlili hojení a minimalizovali vznik jizvy?
Zkontrolujte závažnost popáleniny
Před samotným ošetřením je nutné zkontrolovat, o jak závažné popálení nebo opaření pokožky se jedná. V případě popálení chemickými látkami, elektřinou, popálení větší plochy než je vaše ruka, nebo pokud se na popáleném místě vytvoří velké puchýře či je pokožka v místě popálení bílá až spálená, pak určitě bez zbytečného odkladu vyhledejte lékařskou pomoc. Stejně tak, když je poraněné malé dítě, těhotná žena či jsou popáleniny v oblasti obličeje nebo intimních partií.
Pokud se ale jedná o drobné popáleniny, které jsou začervenalé a pokožka není poškozena, přestože je můžou doprovázet příznaky bolesti, zarudnutí nebo otoku, nejsou tyto popáleniny příliš závažné. Nesou pouze malé riziko vzniku infekce a jizvení, lze je tedy bezpečně ošetřit v pohodlí vašeho domova. Vždy je však důležité přistoupit k ošetření popáleniny co nejdříve.
Místo ošetřete studenou vodou
Nejprve z okolí popáleniny odstraňte případné oblečení, šperky či hrubé nečistoty, které by mohly zabránit ošetření při vzniku otoku. Popálení nebo opaření je poté vhodné ihned začít chladit, nejlépe jemným proudem studené tekoucí vody o doporučené teplotě 8-12 °C do vymizení palčivé bolesti. Ochlazení se doporučuje až po dobu 15 minut u dospělého člověka, u dětí se chlazení doporučuje maximálně po dobu 1-2 minut, u velmi malých dětí se chlazení neprovádí z důvodu hrozícího podchlazení. K chlazení nikdy nepoužívejte led, protože ten by mohl popálenou pokožku ještě více poškodit a způsobit až omrzliny. Vzniklé puchýře se při samoléčbě nikdy nestrhávají, ani nepropichují. V případě popálenin od slunce krok s ochlazením vodou přeskočte. Na ránu a její okolí je možné poté použít např. sprej na popáleniny-
Zamezte dalšímu působení tepla
Pokožku je vhodné chránit před dalším působením tepla, naopak se doporučuje ji opakovaně chladit a hydratovat. Popálená pokožka ztrácí schopnost si sama udržovat vlhkost, v důsledku toho se obtížněji hojí. Popálené místo po ošetření zakryjte sterilním obvazem nebo na něj nanášejte hydrogelový sprej. Ten na místě popálení vytvoří ochranný film, který pomáhá urychlit proces hojení, ránu regeneruje, hydratuje a zjemňuje.
Podpořte proces hojení
Zdroj, foto: Aveflor