Na podzim a v zimě je naše tělo vystavováno spoustě rizik ve formě prochladnutí v dešti či sněhu, častého střídání mrazu a tepla, méně sluníčka a tím způsobované deprese a mnoho dalšího. Imunitní systém je díky tomu stále v pozoru a připraven bránit se proti virům a bakteriím. Bohužel ne vždy to sám zvládne a my mu můžeme dosti pomoci. Pojďme si tedy dnes ukázat pár tipů jak na to.
Aktivní pohyb
Ano co jiného byste od nás čekali. Aktivní pohyb a sport opravdu imunitnímu systému velmi prospívají a posilují ho. Nemusíte hned trávit hodiny ve fitku, ale stačí se více hýbat. Chodit více pěšky, občas si zajít na procházku či zařadit párkrát do týdne pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Je jedno jestli to bude aerobik, posilování, squash či běh, důležité je se hýbat. Váš imunitní systém se tím posílí a vy budete celkově šťastnější a spokojenější.
Kvalitní spánek
Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek také dovede s imunitou divy. Pokud tělo nenecháte odpočinout a zregenerovat nemůže fungovat tak jak má a vaše imunita je hned oslabena. Optimální doba spánku je 7-8 hodin. Spánek také zkvalitní nepřetopená místnost, v které je optimálně 18° C, je tmavá a co nejvíce odhlučněná bez elektrických zařízení jako je počítač, televize či telefon.
Kvalitní a dostatečné jídlo
Ráno ve spěchu vstanete, dopoledne nic nestíháte, přes oběd je schůzka a večer vyloupíte celou lednici. Nejen, že vaše linie vám nepoděkuje, ale imunitní systém také ne. Snažte se jíst pravidelně a dodávat tělu dostatek živin z čerstvého jídla a vyhýbat se fastfoodům.
Dostatek vitamínů
Tento bod přímo navazuje na ten předchozí. Díky kvalitní, pestré a čerstvé stravě dostanete do svého těla dostatek vitamínů a živin. V zimě se primárně zaměřte na přísun vitamínu C (citrusové plody, kiwi), vitamínů skupiny B (maso, para ořechy a vlašské ořechy, obiloviny), vitamín D (tučné ryby, vejce, slunce). A také minerálů jako je selen, zinek, hořčík, vápník atd. Vše se dá doplnit z pestré stravy, ale v zimě se doporučuje i přidat umělé doplňky výživy. Z potravin pak doporučuji zařadit hlavně prohřívající potraviny jako je zázvor, česnek, černý česnek, který je silné antibiotikum, kurkumu či skořici.
Usmívejte se a odpočívejte
Troufám si říci, že toto je jeden z nejdůležitějších bodů. Šťastný a usměvavý člověk bývá i zdravý člověk. Čím více jste ve stresu, uštvaní a nespokojení, tím více je imunitní systém náchylný. Proto občas prostě jen zastavte a udělejte si čas na sebe. Zajděte na masáž, dejte si dobrý čaj a přečtěte knížku, zajděte s přáteli na pokec a smějte se!
Autor článku: Monika Šveňhová
osobní trenér
osobní trenér