Přestože jsou to u nás převážně ženy, které řídí chod domácností a spravují finance k němu potřebné, je obor financí stále považován tak trochu za dominantu mužů. Každá žena by však při rozhodování o domácích penězích měla znát současné možnosti jak peníze ušetřit, ale i jak je zhodnotit.
Pokud myslíte, že šetření máte v malíčku, víte, kolik například vloni vydělaly u nás banky jen na bankovních poplatcích? Téměř 45 miliard korun. Proto byste se měly při správě rodinných financí zaměřit na výši poplatků, které musíte za účet, účetní transakce, karty a třeba internetbanking platit. V dnešní době již existuje nabídka běžných účtů, které jsou vedeny bez poplatků a zdarma jsou k nim vydávány platební karty, bez poplatků je též internetbanking, vybrané transakce, vklady a výběry hotovosti apod. Díky tomu ročně ušetříte na poplatcích až tisíce.
Existuje i mnoho možností, jak peníze, které nespolyká spotřeba, ukládat a zhodnocovat. Nabídka na trhu je však hodně pestrá a pro laika i nepřehledná. Nejjednodušším způsobem, jak rodinné finance rozmnožovat, jsou specializované účty u bank a spořitelních družstev.
Existují dva druhy – termínované vklady, které jsou úročeny podle výše úložky a výpovědní doby. Peníze jsou na nich k dispozici po až po uplynutí výpovědní doby, proto by na ně měly být ukládány částky, u nichž jste si jisty, že je nebudete dlouhodoběji potřebovat.
Druhým typem jsou spořicí účty, které mají stanoven pevný roční úrok a peníze jsou na něm kdykoliv k dispozici bez jakýchkoliv výpovědních lhůt. Mezi spořicími účty jednotlivých spořitelních družstev a bank existují samozřejmě rozdíly jak ve výši úroků, tak i poplatků. Vyšší úroky a účty zdarma mají zpravidla spořitelní družstva, kterých je u nás pouze několik a porovnání jejich nabídky proto není tak náročné.
O něco náročnějším způsobem zhodnocování financí je investování. To se liší od spoření především tím, že u něj není dán pevný úrok, kterým jsou peníze ročně úročeny. Investice je vždy nejistá – můžete na ní hodně vydělat, nebo také prodělat.
Jak se investice liší a podle čeho je vybírat přineseme v dalším článku.
Čtěte také:
Jak se vyznat v investování a cenných papírech