Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 01.02. 2025
Dnes má svátek Hynek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Jak se bránit jarnímu nachlazení

30. 03. 2013 | Nemoci

Čím to je, že jsme na jaře více nachlazení?

Je to dáno menší odolností lidského organismu proti chladu a následně i proti různým virovým respiračním infekcím včetně chřipky.

Na přelomu zimy a jara je lidský organismus oslaben a vyčerpán po zimním období. je to způsobeno především nedostatkem vitaminů A,B,D a zejména vitaminu C. V předjaří je navíc počasí nevyzpytatelné a lidé jej mnohdy podceňují. S prvními paprsky se méně oblékají a poté mohou velmi rychle prochladnout a to je jeden z důležitých faktorů, který způsobuje menší odolnost organismu k nemocím dýchacích cest.

Tyto nemoci jsou v převážné většině způsobeny viry, méně často bakteriemi. Viry se nejčastěji přenáší kapénkovou infekcí, tedy při kýchání, smrkání, ale i dýcháním. Tyto přenosné respirační infekce se šíří hlavně ve větších kolektivech jako jsou školy, školky, nákupní střediska, kina, divadla, hromadná doprava, domovy důchodců, ústavy sociální péče, ve větších pracovních kolektivech apod.

MUDr. Igor KarenJak tomu zabránit:

Nejdůležitější je nepodceňovat počasí a dobře se oblékat a zabránit tak prochladnutí. Také je lepší nezdržovat se v kolektivech, kde je větší riziko přenosu kapénkové infekce. Naopak bych doporučoval procházky či pohyb na čerstvém, nejlépe horském vzduchu, kde není smog a tolik virů a bakterií. Právě delším pobytem na čerstvém vzduchu, dochází k přirozenému otužování organismu, vede i k přirozené tvorbě lokálních protilátek na sliznicích dýchacích cest, které zabraňují uchycení všech možných patogenů, způsobujících respirační infekce. Dále bych doporučoval dostatek spánku alespoň 7-8 hodin denně nejlépe v dobře větrané a nepřetopené místnosti. Nezapomeňte také na dostatečný přísun vitaminů, zejména ze skupiny C, B, A, ale i D.

Ideální je otužování chladnou až studenou vodou po celý rok, tím je organismus odolnější vůči těmto infekcím. Otužování ale doporučuji zahájit až na jaře nebo v létě.

Jak řešit první příznaky:

„Proti běžným virovým infekcím není prakticky ochrany, ale vzhledem k jejich mírnému průběhu stačí velmi často jen symptomatická terapie a klidový režim na lůžku. Z preparátů bych doporučil zejména ty, které mohou stimulovat imunitu lidského organismu a to s přírodními přísadami jako je zázvor, med, šalvěj apod.,“doporučuje MUDr. Karen

V případě, že klinické symptomy ve smyslu kašle, rýmy, ale i dalších jako bolestí hlavy, kloubů, svalů či zvýšené teploty do čtyř dní neustoupí, je vhodné vyhledat svého praktického lékaře a konsultovat s ním svůj zdravotní stav.

Autor: MUDr. Igor Karen, všeobecný praktický lékař, Benátky nad Jizerou

Zdroj, foto: VICKS.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já spíše med než zázvor, zázvor jen když už jen nejhůř, nějak mu nemůžu přijít na chuť Smajlík Používám hodně taky psí sádlo z bylinek. Zkoušela jsem jich několik a nejlepší je to se psem na obale. Pokaždé jak začnu trochu kuckat nebo se mi zdá, že se ve mně něco usazuje, namažu na hrudník, dělám to tak dva dny a je to pryč.
Obrázek uživatelky
profil
na ty hory bych hned šla na procházkuSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
závor m ráda v čaji
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles