Těšíte se na bronzové opálení, které je pro Vás symbolem zdraví a přitažlivosti? Pak se určitě rádi vystavujete slunečním paprskům a oceníte rady odborníků.
Na čem záleží?
„Alfou a omegou jsou UV filtry. Přípravky obsahují hybridní nebo fyzikání UV filtry, které nepohlcují sluneční záření, ale odrážejí ho. I z tohoto důvodu jsou pokládány za maximálně bezpečné,“ vysvětluje MUDr. Petr Svoboda a upřesňuje: „V praxi se nejčastěji používá oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý, který je navíc ceněný vzhledem k jeho zklidňujícího vlivu na pokožku. Fyzikální filtry spolu s hybridními filtry jsou používány ve vyšších třídách přípravků pro UV ochranu a u speciálních dermatokosmetických přípravků.“Co je to UVA a UVB?
UVA záření způsobuje stárnutí kožních buněk a UVB spálení pokožky, proto je třeba chránit se před oběma. I krátké vystavení se ostrému slunci způsobuje tzv, fotostárnutí pokožky, jehož následkem je poškození pokožky, předčasné vrásky a zvýšená pigmentace. Je třeba myslet na to, že UVA paprsky působí i přes sklo a podílejí se na vzniku sluneční alergie.
Jak se opalovat zdravě?
Opalování je nutné přizpůsobit fototypu pletiZdravé je pouze takové opalování, které nezpůsobí zčervenání, ale pouze jemné zhnědnutí kůže, proto je pobyt na slunci dávkovat podle typu kůže. Pokud máte pigmentová znaménka, doporučujeme jejich překrytí a poradu s lékařem. V případě, že trpíte sluneční alergií, pobytu na přímém slunci byste se měli vyhnout.
Na slunce si zvykejte postupně. Pro první kontakt se sluncem stačí pár minut, nikoli celé hodiny. Dbejte na to, abyste se natřeli opalovacím prostředkem půl hodiny před pobytem na slunci. O výši ochranného faktoru (SPF) rozhoduje váš přirozený fototyp i míra již dosaženého opálení. Použijte vždy dostatečné množství opalovacího přípravku, který řádně rozetřete.
Některá místa na těle jsou obzvláště citlivá. Patří k nim například uši, nárty, kolena, oblast ňader nebo hýždí. K jejich ochraně používejte opalovací přípravky s vyšším faktorem.
Krémy s vysokým faktorem SPF 50 používejte také na celý obličej. Tady je pleť mimořádně citlivá především v oblasti očí, nosu a rtů.
Děti by měly používat minimálně SPF 30 a je to jedno, zda jde o pobyt u moře, či rybníka.
Ideální je použít přípravky odolné proti vodě, potu i otěru, i přesto je nutné mazání pravidelně opakovat každé 2 hodiny. Pokud je vaše dítě mimořádně citlivé na slunce, můžete jeho pokožku chránit lehkým oblečením z přírodních materiálů.
Myslete i na to, že k částečnému opálení dochází také ve stínu nebo když je pod mrakem.
Sluneční paprsky se odrážejí od vody, proto nezapomeňte na zvýšenou ochranu pokožky při koupání, stejně jako na pláži. Totéž platí např. pro pobyt na horách, zejména v zimě.
Nezapomeňte na přípravky po opalování, které opálenou pokožku zklidní, vyživí a dopřejí ji dostatečnou hydrataci.