Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Amerikánka. Příběh o holce, která přestala utíkat.Amerikánka. Příběh o holce, která přestala utíkat. Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 30.10. 2024
Dnes má svátek Tadeáš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak se správně starat o pleť pod rouškou?

7. 12. 2020 | Krása
Pozor na vznik akné nebo ekzému.

Současná „koronavirová vlna“ nás ochromuje na každém kroku, od ekonomiky po zdravotnictví. Opět se zpřísňují pravidla pro nošení roušek coby naší ochrany. Jejich nošení s sebou nese ale i možné nepříjemnosti v podobě podrážděné pokožky. Především u lidí s problematickou pletí. Vžil se i nový termín tzv. maskné (zkratka. maska a akné). Jak se v současnosti nejlépe starat o naši pokožku?


Zakrývání obličeje může zhoršit chronická kožní onemocnění


Co se týká podráždění pokožky, tak u řady lidí tento problém může způsobit právě časté nošení roušek. Tato reakce je ale poměrně variabilní v závislosti na vlastnostech kůže každého člověka. Lidé, kteří mají spíše suchou kůži mohou po nošení roušek pozorovat vznik ekzémů, a naopak spíše mastnější pleť bude mít tendenci ke vzniku akné. Dále pak může dojít ke zhoršení chronických onemocnění jako je třeba psoriáza, rosacea, seborrhoická dermatitida a podobně. Pokud daného pacienta již před obdobím nošení roušek trápily nějaké kožní problémy v obličeji, lze očekávat, že s rouškami může dojít ke zhoršení nebo návratu těchto projevů. Nemáme zatím dostatečně rozsáhlé studie, které by statisticky popsaly, jaké obtíže se s rouškami vyskytují nejčastěji.

péče o pleť s rouškouRouška může podporovat tvorbu mazu


Nejvíce s rouškami po dermatologické stránce mají „problém“ lidé, kteří trpí na akné. Zjednodušeně lze vznik akné popsat jako zvýšenou aktivitu mazových žláz kořínku chloupku neboli folikulu, a zároveň zvýšenou tvorbu rohovějících buněk v ústí chloupku na povrch kůže. Následně dojde ucpání folikulu, přetlaku mazu a k pomnožení bakterií, které pak vyvolají zánět. A roušky mohou přispět k vzniku na všech těchto stupních. Mechanické dráždění od roušky podporuje vyšší tvorbu mazu a zvýšené rohovění. Vlhké prostředí zase přispívá k pomnožení bakterií. Mějte proto raději vždy u sebe i suchou čistou roušku.

Roušky se šňůrky netlačí na pleť


Co se týká materiálu roušky, tak volte přírodní a prodyšné, jako je bavlna nebo hedvábí. Jen je potřeba mít těchto roušek několik a pravidelně je prát, aby nedocházelo k pomnožení bakterií při opakovaném nošení. Také může pomoci, pokud má rouška zavazovaní na šňůrky místo gumiček za uši. Zavazovaní lze přesněji regulovat a nevzniká nepřetržitý tlak na kůži díky napětí gumiček.

Jak na podzim a v zimě nejlépe pečovat o pleť s rouškou i bez ní?


V první řadě je potřeba pomoci pleti udržet čisté folikuly a zabránit stagnaci mazu a pomnožení bakterií. Z toho důvodu je potřeba obličej pravidelně čistit. U sušší pleti stačí dvakrát denně oplach vlažnou vodou, při mastnější pleti je ideální užít jemný mycí gel na aknózní pleť nebo micelární vodu. Obyčejné mýdlo doktor Kučera nedoporučuje, protože může už tak stresovanou kůži ještě více podráždit.

Nejdůležitější je nepřestat o pleť pečovat i při změně životního rytmu například při přechodu na home-office. S příchodem zimy a sychravého počasí může být kůže chladem více vysušovaná, a tak lze přejít na mastnější formu hydratačních krémů anebo aplikovat větší množství zavedeného hydratačního krému než během letních měsíců. Často se chybuje v dávkování lokálních léčiv, ale i u kosmetických přípravků. Pak při větší zátěži, jako je zima a nošení roušek, péče o pleť selhává, tzn. pokud se sice používají vhodné prostředky, ale v nedostatečném množství. Pro usnadnění správného dávkování krému nebo masti na obličej existuje pomůcka takzvaného množství „článku prstu“ (z angličtiny fingertip unit): množství krému nebo masti, které účinně pokryje kůži obličeje, odpovídá množství, které vymačkáme z tuby na celý článek prstu ruky podobně jako se aplikuje zubní pasta na zubní kartáček. Samotné dostatečné dávkování pak často pomůže vyléčit podrážděnou pleť. Jinak rozhodně doporučuji, aby hydratační krém, který se aplikujeme ráno, vždy obsahoval i ochranu před UV zářením – SPF faktor. A to i v zimě, abychom předcházeli vzniku kožních nádorů a předčasnému stárnutí pleti.

Rouškám nesvědčí peeling


Z toho, co je lepší v péči o pleť v těchto dnech vynechat, jsou agresivnější formy domácích peelingů nebo přípravků s ovocnými kyselinami. V případě nutnosti delšího nošení roušek a respirátorů by mohla být kůže obličeje pak příliš přetížena.

Nezapomínejte v pandemii na a pravidelnou kožní prevenci


V souvislosti s COVID-19 se v dermatologii nesetkávají lékaři jen s podrážděnou pokožkou ale hlavně, a to je to nejdůležitější, se špatnou prevencí a obavou lidí chodit k lékaři. Především s pacienty, kteří odkládají vyšetření z důvodu obav z koronaviru a následně přichází až s pokročilým kožním problémem. To je z mého pohledu poměrně nešťastné, protože třeba u prevence kožních nádorů platí rčení, že je lepší přijít 10x zbytečně než jednou pozdě. Nehledě na to, že většina dermatologů pacienty plánovaně objednává, a tak se v ambulancích potkávají naprosto minimálně s jinými lidmi.

Zdroj, foto: Perfect Clinic


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Hromada zlaťáků