Časté nutkání na malou, bolest v podbřišku a pálení při močení - to jsou hlavní příznaky zánětu močového měchýře. Takzvaná cystitida podle statistik potrápí alespoň jednou za život každou druhou ženu. Jak se toto nepříjemné onemocnění léčí a jak mu můžeme předejít?
V devíti z deseti případů má zánět na svědomí bakterie Escherichia coli, která se přenese z konečníku do močové trubice a dále do močového měchýře. To vysvětluje, proč jsou ženy na tuto nemoc daleko náchylnější než muži. Mají totiž močovou trubici a konečník blíže u sebe.
Příznaky, které značí zánět močového měchýře, jsou velmi snadno rozpoznatelné. Mezi ty hlavní patří již zmíněné nutkání, a to i ve chvíli, kdy člověk malou potřebu právě vykonal. Dalšími jsou bolest podbřišku, řezání či pálení při močení a zakalená moč, ve které se někdy může objevit i krev.
Jak se tedy nepříjemnému zánětu vyhnout, či se ho zbavit, když už se příznaky objevily? V obou případech je hlavní dodržovat několik jednoduchých rad. Zejména je potřeba dodávat tělu správné množství tekutin. Vhodná je voda a neslazené čaje. Naopak sladké limonády, černá káva a alkoholické nápoje vhodné nejsou. Denní spotřeba tekutin by se měla pohybovat alespoň kolem 2 – 2,5 litrů. Pitný režim můžete obohatit šumivými tabletami s vitaminem C. „Céčko“ totiž vytváří pro bakterii Escherichia coli nepříznivé prostředí a urychlí tak léčbu zánětu.
K pitnému režimu se doporučuje užívat i nějaký osvědčený doplněk stravy. Vedle obsahu extraktu z brusinek, který má na močové cesty dlouhými lety prověřený pozitivní účinek, hledejte ve složení výrobku i jednoduchý cukr D-manosa. Tento monosacharid totiž efektivně působí proti patogenním bakteriím Escherichia coli. Jednoduše řečeno, D-manosa brání přichycení těchto bakterií na sliznici močových cest a ty jsou tak vyplaveny z těla ven.
V neposlední řadě je důležité teplo. Výběrem vhodného oblečení chraňte zejména spodní části těla – pokud se chystáte ven, postarejte se, abyste v pánevní oblasti neprochladli. Osvědčené jsou i teplé obklady nebo pobyt v horké vaně. Dbejte samozřejmě také na dostatečnou hygienu.
Pokud se potíží sami nezbavíte do tří dnů, nezůstávejte s bolavým břichem a pálením při močení doma. Lékař vám na vaše problémy s největší pravděpodobností předepíše vhodná antibiotika. V takovém případě počítejte přibližně s dvoutýdenní léčbou.