Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak si užít zimní radovánky na horách bez nehod

17. 02. 2011 | Praktické rady

Zima je v plném proudu a letos to se sněhovou nadílkou není vůbec špatné. Ve městech se sice brodíme jen černými zbytky sněhu, o to lepší je ale situace na horách. Skvělé počasí láká lyžaře vyrazit do Alp, nebo alespoň na jednodenní lyžovačku do českých hor.


Aby si však mohl každý vychutnat sněhové nadělení dosyta, měl by znát základní zásady bezpečnosti. Poradil nám s nimi Pavel Zigáček, specialista na zimní zájezdy.


1. Správný výběr střediska a hotelu


lyzariKaždý jsme jiný a máme jinak postavené standardy. Podle čeho máme tedy vybírat zimní dovolenou, abychom se vyhnuli zklamání přímo na místě? Asi prvním krokem je výběr lokality. Jsme-li příznivci prudších kopců a rozlehlejších ski resortů, nabízí se nám možnost strávit dovolenou na horských svazích Švýcarska, Rakouska, Itálie či Slovenska. Švýcarsko či Itálie je vhodnější pokud se chystáte na více dní, v Rakousku jste zase za pár hodin, což nahrává prodlouženým víkendům, které jsou v posledních letech čím dál populárnější.


Konkrétní lyžařské středisko bychom měli vybírat také podle svého lyžařského umění či podle toho, zda chceme sjezdovky třeba na jeden den vyměnit za běžky. Důležitým faktorem je pak výběr samotného hotelu. Někdo preferuje odlehlý hotel na kraji městečka, kde si nerušeně vychutná klidné večery, jiný preferuje noční život a chce bydlet ve víru střediska na pár kroků od restaurací a nočních barů, pro dalšího je zase důležitým faktorem pověst hotelové restaurace či přítomnost a nabídka wellness centra.


Při výběru hotelu je dobré myslet na včasnou rezervaci. Nejenže bude možné si dopředu vybrat z rozsáhlé nabídky hotelů podle našich priorit, ale budeme si moci zvolit například i polohu a vybavení pokoje. S výběrem lokality a hotelu je určitě dobré se poradit v cestovní kanceláři.


2. Příprava na akci


Když už máme bezpečně naplánováno ubytování a začneme se opravdu těšit na sjezdovku, měli bychom se připravit i na samotné lyžování. Ať už jsme fanoušky lyží nebo snowboardu, před vstupem na sjezdovku si musíme nechat naše vybavení seřídit a nabrousit. V každém větším městě se o to postarají v lyžařském servisu. I když se o tyto záležitosti nestihnete postarat před odjezdem, neztrácejte naději. Tzv. skiservisy jsou dnes dostupné za příznivou cenu v každém lyžařském středisku.


lanovkaDalším krokem k úspěchu dovolené je volba správného zimního oblečení. Pokud si chcete užít lyžování bez nachlazení a v patřičném komfortu, nevyplatí se šetřit, ale investovat do kvalitního oblečení včetně funkčního prádla. Základní pravidlo zní: Raději více tenčích vrstev než jednu silnou, abyste mohli v případě zimy či tepla jednoduše jednu vrstvu ubrat či přidat. Extra sada ponožek v batohu se také často neztratí, stejně jako náhradní rukavice.


Neposlední na seznamu věcí potřebných na svah je ochranná helma. I když je v mnoha zemích často podceňovaná, je dobré vědět, že v Itálii je od roku 2005 povinností nosit helmu pro děti do čtrnácti let a od roku 2010 platí povinné nošení helmy do 15 let také v celém Rakousku s výjimkou Tyrolska a Vorarlberska.


V Česku nic takového zákon nenakazuje, snaha zvýšit bezpečnost na svazích se však vysledovat dá. České zdravotní pojišťovny totiž dětem a studentům poskytují příspěvky na helmy, chrániče i brýle,“ doplňuje Pavel Zigáček. A právě brýle jsou dalším nepostradatelným doplňkem každého sjezdaře. V jakémkoli počasí slouží jako ochrana očí. Ve větru jich lze využít proti nepříjemným kouskům sněhu a za slunečného počasí jako slunečních brýlí.


3. Sjezdařská přikázání


Nyní jsme si připravili vybavení, je však třeba si osvojit i některé zásady, abychom si lyžování či snowboardování užili bez zbytečných modřin. Pro tyto účely existuje tzv. lyžařské desatero:


Prvním krokem k úspěšnému startu na sjezdovce je uvědomění si přítomnosti ostatních účastníků sjezdařského provozu. Tím, že se budeme chovat ohleduplně k ostatním, předejdeme zbytečným srážkám i možným konfliktům na svahu.


Druhá zásada zní: Jezdi rychlostí úměrnou svým schopnostem. Tak lze zabránit například nežádoucímu střetu se stromem nebo vylétnutí ze sjezdovky. Pro pomalejší jezdce, hlavně začátečníky, dnes slouží tzv. modré trasy. Jejich protipólem je tzv. černá trasa, vyhrazená pro ty nejnáročnější z nás.


Třetí bod lyžařského desatera nás učí volit si správně směr jízdy. Tedy vyhnout se chaotickému předjíždění a matení ostatních sjezdařů. Když nebudeme pouze chaoticky brázdit sjezdovku, umožníme tak plynulou jízdu nejen sobě ale i ostatním.


Bod čtvrtý nás nabádá k obezřetnosti při křížení sjezdařské trasy. Na sjezdovce nejsme sami a tím, že někomu bezhlavě zkřížíme cestu, pouze způsobíme zbytečné problémy.


zimaPokud se rozhodneme zastavit a odpočinout si, určitě tomu tak nesmíme učinit uprostřed sjezdovky. Pátý bod varuje před touto chybou, protože se může stát příčinou nejedné modřiny. Zastavit ve středu sjezdovky je proto dovoleno jen v krizových případech.


Za šesté bychom měli vždy předjíždět ohleduplně. Na sjezdovce neplatí pravidla jako na silnici, kde předjíždíme jen z jedné strany. Zde jsme si každý své cesty strůjcem. O to důležitější je proto vnímat ostatní účastníky provozu na sjezdovce a jezdit tak, abychom se vyhnuli střetu.


Zvolíme-li stoupání po sjezdovce namísto lanovky, nemůžeme tak konat kdekoliv. Pravidlo sedmé radí, abychom stoupali vždy jen po stranách sjezdovky, kde nebudeme překážet ostatním sjezdařům.


Osmý bod desatera se zaměřuje na horská označení. Stejně jako v silničním provozu i na lyžařské trati se setkáváme se specifickou signalizací. Tu bychom měli respektovat. 


Poslední dvě pravidla se vztahují k situaci, kdy již došlo k nehodě a my jsme jejími svědky. V takové situaci se vždy musíme snažit pomoci a zavolat horskou službu. Horské službě bychom poté měli ochotně poskytnout osobní údaje a veškeré informace o nehodě.


Možná se zdá, že zapamatovat si celé lyžařské desatero bude trvat věčnost, ale všechny rady jsou logické a hlavně praktické. Osvojíme-li si tato pravidla a budeme se podle nich chovat, vyhneme se úrazům a zároveň přispějeme k plynulému chodu sjezdovky,“ dodává Pavel Zigáček, specialista na zimní dovolené. 


4. Základy bezpečnosti na svahu


Jednou věcí je seznámit se s desaterem správného chování na sjezdovce, druhou je však uvědomění si, co je bezpečné a co ne. V každém případě bychom si měli zkontrolovat, jestli je v pořádku naše výbava. Dále je nutné správně vybírat sjezdovou trasu. Pokud se necítíme plni sil, neměli bychom zkoušet pokořovat sami sebe ani černou sjezdovku.


hotelTo platí i v tom případě, kdy se rozhodneme dát si pár skleniček alkoholu před vstupem na lanovku. V podnapilém stavu se totiž snižují zábrany a zvyšují se rizika srážky. „Ačkoliv zákon zakazující sjezdování pod vlivem alkoholu přijala již celá Itálie a část Rakouska, nejsou si toho lyžaři často vědomi. Osobně bych proto doporučil každému odložit pití alkoholu až na dobu po ukončení sjezdování. Klidnější budete vy i vaše okolí,“ radí Pavel Zigáček.


5. Vybavenosti není nikdy dosti


A jak doladit cestu za zážitkem roku? Na svah se doporučuje přibalit si tatranku a příruční lékárničku. Každá lékárnička by měla obsahovat alespoň náplasti, obinadlo, teploměr, nůžky a spínací špendlíky a hlavně nějaký druh desinfekce.


Zdroj: CK Neckermann


Vendi V.
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Všichni by si měli uvědomit,že na svahu je nás více Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
ked to je vecou náhody
Obrázek uživatelky
profil
Kdyby si takové rady každý vzal k srdci, tak by nebylo na horách tolik úrazů. Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles