1. Používejte helmu! Je účinnou prevencí otřesu mozku a poranění lebky. Helma je vhodná při všech zimních sportech, nejen při lyžování, ale i sáňkování, snowboardingu nebo bruslení.
2. Používejte chrániče kolen a loktů při bruslení. Chrániče jsou prevencí nejen zlomenin bérce, předloktí, zápěstí, ale i zhmožděnin kloubů a měkkých tkání, protože někdy zhmožděnina bolí více než zlomenina.
3. Důsledně dbejte, aby děti v zimě nosily rukavice jako prevenci prochlazení prstů, dále jako prevenci vážných úrazů rukou při bruslení, lyžování i sáňkování, protože při přejetí prstíků bruslí může dojít až k jejich amputaci.
4. Používejte kvalitní zimní oblečení, které děti ochrání před prochlazením i možností vzniku omrzlin. Speciální oblečení z tkanin s membránou odvádí pot a nezpůsobuje promočení spodního prádla. Prochladlé zpocené spodní prádlo může způsobit prochlazení celého organismu.
5. Před každou sezónou je nutné seřídit dětem lyžařské vázání v odborném servisu – mění se výška i hmotnost dítěte.
6. Kvalitní sportovní vybavení pro všechny druhy zimních sportů zvyšuje nejen příjemné zážitky, ale i bezpečnost dětí při provozování těchto sportů. Nedoporučuje se příliš šetřit na kvalitě vybavení. Často se vyplatí zakoupit v bazaru kvalitní starší vybavení, než pořizovat novou méně kvalitní výbavu.
7. Při lyžování dodržujte pravidla bezpečného lyžování na sjezdovkách – děti potřebují zvýšený dohled. Rodiče by měli instruovat své děti a vést je osobním příkladem k bezpečnému chování na svazích. I při ostatních zimních sportech je zapotřebí uplatnit pravidla bezpečnosti a ohleduplnosti.
8. Velké riziko úrazů hrozí dětem např. při používání lyžařských vleků (nastupování, vystupování z vleku, podjíždění vleků). Pří jízdě na lyžích nebo snowboardech hrozí úraz při jízdě blízko chránící sítě nebo v okolí sloupů a stromů.
9. Nezanedbatelné riziko může hrozit dětské kůži, pokud nepoužíváte mastné opalovací přípravky na kůži obličeje a rtů.
10. Dodržování pitného režimu (dostatek teplých tekutin) chrání organismus před vyčerpáním a prochladnutím při delším pobytu venku. Dětský organismus obsahuje větší procento vody, proto jsou děti náchylnější k poruchám vzniklým většími ztrátami tekutin pocením nebo vylučováním kůží volných částí těla (hlava, ruce).
Autorka: MUDr. Hana Jarošová, primářka z Centra léčebné rehabilitace Revmatologického ústavu s atestací z FBRL
Revma.cz