V obchodech se můžete setkat s řadou zubních kartáčků. Problém při výběru je především ten, že jejich výrobou se zabývají kosmetické firmy, které se neřídí tolik radami lékařů a odborníků, jako potřebami marketingu. Jednoduše řečeno vyrábí kartáčky, které zákazníka zaujmou a které se dobře prodají, aniž by příliš dbali na jejich správnou funkčnost. Proto je pro nepoučeného člověka velmi těžké si správně vybrat. Rozhodně nelze spoléhat na poučku: "Čím vyšší cena, tím vyšší kvalita."
Kartáčky se liší především hustotou, tvrdostí a zástřihem čistících vláken. Abychom si správně vybrali, musíme vědět, co od takového zubního kartáčku vlastně vůbec potřebujeme. Vraťme se k již známému povlaku a jeho hromadění na krčcích zubů a v oblasti dásňového žlábku. Kartáčkem potřebujeme především účinně a šetrně odstraňovat povlak z oblasti krčků zvenku a zevnitř zubů.
Rozhodně si nemůžeme myslet, že bychom s ním mohli účinně
čistit i mezizubní prostor, tam se žádná vlákna zcela nedostanou. Na to máme
tzv. mezizubní kartáček.
Vlákna by měla být rovně střižena, abychom mohli pohyb všech jejich snopců citlivě ovládat a působili při čištění vždy rovnoměrným tlakem na všechna místa. Při čištění nám také pomáhá vysoká hustota snopců vláken, což výrazně zefektivňuje a zrychluje proces čištění a pomůže nám vyvarovat se chyb v odklonění vláken od čištěného místa. Kartáček by měl mít malou pracovní hlavu, která nám umožní být při čištění přesnější.
Nepodceňujte, co vám radí zkušený stomatolog: „Pro správnou volbu kartáčku je zásadní, je svěřit ho do rukou vyškoleného zubního lékaře nebo hygienistky. Ti zhodnotí podle typu zubů a dásní a manuální zručnosti pacienta volbu nejvhodnějšího zubního kartáčku právě pro vás.“
Abychom mohli čistit oblast šetrně a bez obav, potřebujeme vždy kartáček velmi měkký. Ten zajistí adekvátní přizpůsobení se vláken tvarům zubů i dásní a nezpůsobí defekty, obnažování a citlivost krčků. Neplatí, čím tvrdší kartáček, tím lépe vyčištěné zuby!
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz