Při práci s notebooky je důležité využívat dynamické změny pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Při sezení mějte široce rozkročené dolní končetiny, stehna mohou směřovat pod mírným úhlem dolů. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Také se snažte mít hlavu v menším předklonu a nedívat se na telefon či notebook dolů, ale co nejvíce před sebe. Pro zmírnění nerovnováhy je důležité provádět tzv. reparabilní cvičení, které páteř a pohybový systém postupně vrací do optima.
Velmi relaxačně působí protažení zad s předklonem a propnutými pažemi, které pohybem opisují tvar symbolu nekonečna, který se přenáší na celé tělo.
A jak nejlépe sedět při sledování televize
Velmi důležité je častá změna pozice, aby nedošlo k přetěžování svalových skupin. Naopak změnami dochází k jejich protažení a relaxování, a to nejen svalů, ale i vazivových tkaní. Vhodné je sezení prokládat úlevovými polohami, ve kterých je sed uvolněný bez většího zatížení svalstva. Pokud sedíte vzpřímeně, je důležité, aby záda měla pevnou oporu. Dlouhé sezení je také vhodné prokládat přestávkami či cvičením, jak v sedě, tak ve stoje.
Reklamní spoty v televizi jsou ideální čas pro přestávku či cvičení, nebo také na to projít se po domě či bytě. Dále jsou využitelné cviky s pohyby s tlakem proti stolu nebo židli.
Dlouhodobé setrvání v jedné pozici může přetěžovat pohybový aparát a vést ke svalovým disbalancím, které způsobují bolest. Na kvalitě a pohodlnosti sezení se podepisuje i vybavení, především sedací soupravy.
Zdroj, foto: Rehabilitační ústav Brandýs nO