Chronické žilní onemocnění. Nic vám to neříká? A co časté bolesti či otoky nohou, křeče, mravenčení, pocit napětí. Tak tohle že znáte? No pak opravdu máte chronické žilní onemocnění. Jen jste si to nechtěla připustit. A nejste náhodou kadeřnice, prodavačka, servírka, učitelka, sestřička? Nebo snad věčně sedící úřednice či často cestující manažerka?
Pak máte - bohužel - velkou pravděpodobnost, že vás chronické žilní onemocnění nemine. Naštěstí v tom nejste sama, protože těmito stavy trpí zhruba každý druhý obyvatel České publiky. Problémy s nohama v podobě CHŽO jsou velmi často spojeny s věkem. Zatímco mladí problémy většinou s nohama nemají, kolem šedesátky je těmito obtížemi postiženo zhruba padesát až šedesát procent populace. A ženy bohužel dvakrát až třikrát častěji než muži. Je to spojeno především s hormonálními změnami, těhotenstvím či menopauzou.
Jak těmto "nohatým" problémům předcházet?
Důležitý je pravidelný pohyb, boj s obezitou a případně i nošení kompresních punčoch. A pokud ani tato prevence nepomáhá, je samozřejmě více než vhodné poradit se s lékařem. Ten zcela jistě doporučí v případě opakujících se problémů vhodnou léčbu například takzvanými venofarmaky. Rady na těžké, unavené nohy nejsou nijak složité: Hlídejte si hmotnost. Nadbytečná kila zvyšují zátěž žil i celého krevního oběhu.
Pravidelně cvičte, choďte či běhejte - posílíte svaly a aktivujete svalovou pumpu. Zapomeňte raději na alkohol a tabák - a na sůl. Pozor na příliš těsné oblečení, punčochy, ponožky či sexy podvazky. Také podpatky musí být tak akorát, ani vysoké, ani nízké. Nejlépe mezi třemi a pěti centimetry. Zkuste spát s podloženýma nohama - měly by být asi deset centimetrů nad úrovní srdce. Vyvarujte se přílišného slunění - namísto chytání bronzu se několik minut procházejte ve vodě, nebo si běžte zaplavat.
Vyvarujte se příliš horkého prostředí, raději zapomeňte na saunu či parní lázně a ani s horkou vodou ve vaně to nepřehánějte. Dámy - ale někdy i pánové - by si měly dát zajít chuť na epilaci horkým voskem. Ani při jízdě autem to s teplem nepřehánějte a často větrejte. Při delší jízdě neuškodí ani malá přestávka s krátkou procházkou a procvičením nohou.
Zdroj: Antistax.cz
Autor: Dr. Jaromír Pohan