Vhodným způsobem větrání přinesete do vašeho domova čistější vzduch a navíc můžete uspořit mnohdy nemalé náklady na spotřebované energie. V tomto článku představíme několik rad, jak toho docílit.
Hlavním účelem větrání je udržovat v domácnosti příjemné ovzduší a zamezit nadměrné vlhkosti, která může způsobovat výskyt plísní. Pod pojmem „správné větrání“ ovšem nerozumíme jen pravidelné otevírání a zavírání oken. Musíme vzít v úvahu i další faktory, jako jsou například rozmístnění nábytku v pokojích nebo vhodné sladění větrání s vytápěním.
V blízkosti radiátorů musí mít vzduch dobrou možnost cirkulovat, v opačném případě ztrácí vytápění na účinnosti. Dlouhé záclony a nesprávně rozestavený nábytek mohou pohltit až 20 % tepla.
Spouštění rolet a zatažení závěsů v noci značně snižují tepelné ztráty v místnosti způsobené tepelným mostem povrchu oken. Izolace výklenků radiátorů a světlý nátěr vám uspoří až 4 % nákladů na vytápění. Rovněž dobře utěsněné spáry na oknech a dveřích zadržují energii v místnosti.
Při dlouhodobém větrání uniká z místností teplo kumulované v stěnách a předmětech. Příjemné klima se tak obnoví až po delším vytápění. Efektivnější a příjemnější je proto krátké a vydatné větrání.
Nejlepší možností, jak docílit správného větrání, je pořízení větrací jednotky. Toto zařízení využívá teploty vzduchu odsávaného z domu nebo bytu k ohřevu chladného vzduchu, který je přiváděn z venku. Příchozí a odchozí vzduch se přitom nikdy nepotkají, pouze si předají teplotu. „Vydýchaný“ vzduch je odveden ven i s pachy.
Na rušných třídách ve velkých městech je téměř nemožné okna otevřít, a to především díky hluku a prachu. Často jediným řešením, jak dostat do místnosti čerstvý vzduch, je proto právě takovéto větrací zařízení. To umožňuje dovést do místnosti svěží vzduch bez pylů a bez zbytečného hluku z ulice. Větráním při zavřených oknech získáváte po celý rok čistý a čerstvý vzduch zbavený alergenů i všech nečistot.
Výměna tepla mezi odchozím a příchozím vzduchem řeší dilema mezi potřebou čerstvého vzduchu a ztrátou tepla, o nějž přicházíme během intenzivního větrání. Běžným větráním zbytečně uniká až 35 % energie, a tedy i nákladů na vytápění. S rekuperační jednotkou CWL je celoroční návratnost až 95 % odváděného tepla.
Zdroj: KKH.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz