1. Délka: Délka moderních carvingových lyží by měla být o 10 – 20 cm menší, než je výška vaší postavy. Příznivci kratších oblouků a lehčí lyžaři sáhnou v rámci tohoto rozpětí spíše po kratších, milovníci dlouhých rychlých oblouků a těžší jedinci zvolí lyže spíše delší.
2. Terén: Parametrem, který rozhoduje o použitelnosti lyže v různých terénech, obecně řečeno na sjezdovce a mimo ni, je šířka lyže. Čím je lyže užší, tím lépe bude fungovat na upravené trati. Široké lyže naopak odvedou nejlepší práci mimo sjezdovku v hlubším sněhu. Lyže na ranní upravenou trať mají šířku středu do 70 mm, na odpolední rozbité pistě se nejlépe svezete na lyžích, které mají pod botou 70 – 80 mm, širší lyže vás již svezou ve volném terénu. Pravé prašanovky mají šířku středu i 120 mm.

4. Délka oblouku: Rádius je dán mírou bočního vykrojení lyží. Jeho hodnota udává poloměr oblouku, který lyže vyjedou při správném zatížení a postavení na hrany. Pokud je na lyžích hodnota R 15, znamená to, že při správném zatížení vyjedou lyže oblouk o poloměru 15 metrů. Pokud vyznáváte krátké řezané oblouky, sáhněte po lyži s rádiusem do 13 m. Lyže pro střední oblouk mají radius v rozmezí 14 –16 m. Větší rádius již značí lyže pro dlouhé a rychlé oblouky.
5. Servis: Nezapomeňte, že lyže je třeba pravidelně servisovat. Lyže by měly jít do servisu nejen před každou sezonou a po ní (aby se na léto zakonzervovala skluznice), ale přibližně po každém týdnu lyžování. Pravidelný servis nejen zlepší zážitek z vaší jízdy, ale také prodlouží celkovou životnost lyží.
Zdroj, foto: Ski a Bike Centrum Radotín