Každý běžec má jiné potřeby a dispozice, běžci s odlišným typem nášlapu (pronačním, supinačním či neutrálním), různých váhových kategorií, zúžené modely, boty uzpůsobené ženskému chodidlu i vkusu. Přinášíme tedy několik rad, jak se v nabídce běžeckých bot zorientovat a najít přesně to, co potřebujete.
Jaký máte nášlap
Prvním krokem k dobré botě je zjistit, jaký máme typ nášlapu. Pokud nosíme na běh špatné boty, následky na sebe nenechají dlouho čekat. Může to přijít během první desítky kilometrů, nebo až po naběhané stovce. Ale přijde to. Nejen, že riskujeme problémy s nohami, ale začnou nás pobolívat kolena a záda. A to za to přece nestojí!
Obecně rozlišujeme mezi nášlapem neutrálním, pronačním a supinačním. Hraje roli, zda jste muž či žena, vaše váha, rychlost, kterou běháte, tvar klenby chodidla, pohyblivost vašich kloubů a řada dalších faktorů.
Poraďte se s odborníkem
Pokud se chcete být opravdu jistí, jaký typ nášlapu máte a jaký běžecký model je pro vás ideální, nechejte si zpracovat odbornou diagnostiku běhu.
Jak vybrat tu správnou velikost
Obecnou radou při výběru bot je – vybírejte dostatečně velké boty, raději i o číslo větší. Žádný z prstů by neměl narážet na vnitřní špičku. Při delším běhu vám prsty nebudou narážet do boty a vše zůstane tak, jak má být. Chodidlo by v botě nemělo být pevně sevřené, i proto je důležité, zda si prohlížíte pánské nebo dámské běžecké boty – mají totiž odlišný tvar.
Máte nadváhu?
Spousta z nás vybírá podle designu a barvy a lákají nás boty lehké jako pírko. Pokud však máte nadváhu, na podobný typ bot zapomeňte a sáhněte po vysoce odtlumených botách. Jsou sice dražší a zpravidla i těžší, ale krásně tlumí dopady a šetří tak klouby. Až shodíte pár kil a budete mít naběháno, můžete je vyměnit za lehčí model. Takové boty vám potom kromě peněz ušetří i energii (tlumivé boty ji totiž při dopadu výraznou měrou pohltí) a budete běhat rychleji.
Zdroj, foto: Mizuno