Vizuálně se jednotlivé osobní váhy příliš neliší, jde zpravidla o přístroj čtvercového tvaru, který se umisťuje na zem a je určený primárně ke sledování hmotnosti. Jednotlivé modely se zpravidla liší zejména barvou, designem a rozměry. Kromě rozdílů ve vzhledu jsou ale rozdíly také ve štědrosti výbavy a počtu funkcí.
Analog versus digitál
Podle čeho tedy vybrat osobní váhu, která bude vyhovovat právě vám? Pro výběr konkrétního přístroje je zásadní, kolik funkcí od něho budete požadovat. Používáte-li váhu pouze sporadicky a stačí vám základní měření hmotnosti, vystačíte si s tou obyčejnou, mechanickou, nemusí být ani digitální. K její koupi vám postačí několik stovek korun, vystačíte si zhruba se třemi. Na této cenové hladině se začínají prodávat i nejjednodušší digitální váhy, které dokážou monitorovat vaši hmotnost a z uživatelského hlediska jsou přece jen příjemnější než ty analogové. Hmotnost totiž ukazují na digitálním displeji s přesností na stovky gramů, nikoliv jen ručičkou na ciferníku jako ty mechanické, které slouží spíše pro zjištění orientační, ne zcela přesné hmotnosti.Vybavenější změří tuk i potřebné kalorie
Pokud od váhy žádáte i pokročilé funkce, můžete si vybírat z modelů, které vám dokážou změřit podíl tuku, svalové hmoty nebo vody v těle. Tyto parametry, stejně jako třeba výpočet bazálního nebo aktivního metabolismu váhy vypočítají poté, co do jejich paměti zadáte potřebné údaje, tedy obvykle alespoň svoji výšku a věk.Pokud vás zajímá minimální množství kalorií, které tělo potřebuje k naplnění základních životních funkcí, tedy srdeční činnosti nebo dýchání, hledejte funkci výpočtu BMR, tedy bazálního metabolického výdeje. Vyjadřuje, kolik kalorií organismus potřebuje, aby mohl jednoduše fungovat 24 hodin bez mimořádné námahy a výdajů energie. Chcete-li znát váš aktivní metabolický výdej, tedy množství kalorií, které tělo potřebuje na podporu základního pohybu a aktivity, hledejte funkci výpočtu AMR, tedy aktivního metabolického výdeje. Zajímá-li vás, zda netrpíte nadváhou či obezitou, nebo naopak podvýživou, hledejte funkci BMI. Takzvaný body mass index je index tělesné hmotnosti, který určuje, zda daná osoba trpí nadváhou, podváhou či má ideální hmotnost. BMI je hodnota vypočtená podle vzorce: váha v kg děleno výška v metrech na druhou. Normální BMI jsou hodnoty mezi 18,5 a 25. Osoby, které mají BMI nižší než 18,5, trpí pravděpodobně podvýživou. Ti, jejichž BMI má hodnotu nad 25, mají nadváhu, nad 30 pak trpí obezitou.
Při měření tuku, ale i dalších parametrů, je třeba být obezřetný a mít na paměti, že ne vždy je měření osobní váhou přesné. Jak ukázal i náš test, v některých případech se hodnoty naměřené medicínským přístrojem InBody230, který byl využíván pro porovnávání podílu tuku, lišily od těch naměřených digitální váhou třeba i o deset procent.
Paměť a aplikace
Pokud máte velkou rodinu, důležité pro vás může být také to, kolik uživatelů je přístroj schopen uchovat v paměti. Využíváte-li rádi chytré mobilní telefony, nezapomeňte si před koupí přístroje ověřit, zda přístroj disponuje možností využití smart aplikace.Řada vah tuto funkci nemá, což někomu vadit nemusí, jinému zase zobrazení dat v chytrém telefonu může chybět. Pokud o smart aplikaci stojíte, zkontrolujte si také, jakým způsobem do ní bude váš přístroj posílat data. Některé modely nabízejí pouze bluetooth, jiné i wi-fi.
Pozor na rozměry
Ať už se rozhodnete pro koupi jakkoliv pokročilé váhy, dbejte také na praktickou stránku jejího užívání. K té patří třeba rozměry přístroje. Jak ukázal i náš test, některé modely mohou být sice vizuálně velmi přitažlivé, například pro lidi s většíma nohama mohou být nepraktické. Před koupí je tedy dobré si váhu vyzkoušet. Pokud byste si pořídili příliš malý přístroj, hrozilo by, že se vám na něj pohodlně nevejdou obě nohy, a mohlo by tedy docházet k nepřesnosti vážení.Jde-li vám o to, aby přístroj vážil s co největší přesností, zaměřte se při jeho výběru i na tento údaj. Obvyklá přesnost, kterou přístroje slibují, je ta stogramová.
Nezanedbejte ani zjištění informace, jakou nosnost má vámi vybraný přístroj, a to zvláště řadíte-li se k lidem s vyšší hmotností. Některé přístroje je možné zatížit 150, jiné až 180 nebo 200 kilogramy.
Zdroj: dTest