Správná postel by měla mít šířku minimálně 80 cm, pro dvojici minimálně 160 cm, lépe 180 cm. Na délku by měla mít o 20 - 30 cm více než její majitel. Lehací plocha by měla být nejlépe ve výšce 45 - 50 cm.
Základem je samozřejmě kvalitní matrace. Jak ale vybrat tu správnou?
Některé matrace se hodí na lamelový rošt, jiné na pevný podklad - proto vždy při nákupu sdělte prodavači, do jaké postele matraci kupujete. V obchodě se rozhodně nestyďte a na nabízené matrace (postele) si lehněte - jen tak totiž poznáte, jaký je mezi nimi rozdíl a která matrace vám bude více vyhovovat. Matrace se dělí do různých kategorií také podle hmotnosti, proto sdělte prodavači i údaj o své váze.
Výběr správné matrace má pochopitelně vliv i na naše zdraví, hlavně páteř.
Příliš tvrdé matrace způsobují napětí svalů, přetěžování a snížené prokrvování páteře a deformace bederní páteře.
Měkké matrace také nejsou vhodné, pro změnu záda nestabilizují, ale povolují. Ráno vás pak budou bolet nejen záda, ale i břicho nebo dokonce žaludek.
Pro zdravá záda i spánek jsou nejvhodnější matrace středně tvrdé, na kterých při poloze na boku zůstává rovná osa páteře. Poznáte to, když si při nákupu na matraci lehnete. Ve specializovaných prodejnách to není žádný problém a „poležet“ si tu můžete i doporučovaných dvacet minut, po kterých bezpečně poznáte, jestli vám bude vybraná matrace vyhovovat.
Popřemýšlejte také o materiálu, ze kterého je matrace vyrobená (s výběrem vám každopádně nejlépe poradí odborník):
• latexová matrace - zaručuje poměrně dobrou prodyšnost, dobře se přizpůsobuje tělu, uvolňuje napětí a ztuhlost. Jako podklad je vhodný lamelový rošt.
• pěnová matrace - existují různé typy pěny, které se mezi sebou také kombinují. Studená pěna je elastická, líná pěna při kontaktu s tělem přizpůsobí svou tuhost podle tepla, které vstřebá. Sendvičové pěnové matrace se pokládají na pevné nebo lamelové rošty.
• futonová matrace - vyrábí se ze stoprocentní bavlny vrstvené v různých šířkách. Je pevná a slouží jako ortopedická podpora. Dává se na pevný nebo lamelový rošt.
• pružinová matrace - klasika, která zaručuje přijatelné ortopedické vlastnosti. Pružiny jsou dnes ukládané v jednotlivých taštičkách. Dražší matrace se skládají i z různě pérujících pružin v různých oblastech. Hodí se na lamelový rošt nebo pevnou podložku.
Matrace je ale také hodně o hygieně
Přes noc se tělo zbaví půl až jednoho a půl litru potu - je tedy jasné, že po pár letech je matrace doslova nasáklá solemi, tuky a dalšími látkami, které pot obsahuje. Aby se takové množství potu mohlo odpařovat, je třeba, aby byl k matraci volný přístup odspodu. Proto je vhodná kombinace matrace a lamelového roštu. Hygienu můžeme zlepšit používáním snímatelného pracího potahu (pereme nejméně na 60°C) nebo matracovými chrániči, které slouží jako mezivrstva mezi matrací a prostěradlem a dají se také prát. Jejich výhoda je v tom, že zachytí vysoké procento potu a snižují koncentraci roztočů v matraci. I přes všechnu péči ale životnost matrace nepřesáhne 7 - 8 let. Pak se budete muset vydat pro novou.Do dětské postýlky pořizujte pevnější matrace a chránič, jehož gumový povrch zespodu ochrání matraci před promočením.
Ve spánku se regeneruje až 90 procent našich fyzických i duševních sil - proto se při nákupu nové matrace nedívejte nejprve na její cenu, ale na kvalitu. Matrace je prostě opravdu základ…
uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz