-Komerční sdělení-
Nadměrné opalování představuje velké riziko pro naši pokožku – nejen v podobě jejího předčasného stárnutí (tzv. fotoaging), ale především kvůli nebezpečí vzniku zhoubných kožních nádorů – což už dneska asi víme všichni. Ale ukazuje se, že to, jak se správně před sluníčkem chránit, je stále ještě pro mnohé z nás nejasné.
„Rakovina kůže celosvětově patří mezi nejčastější formy rakoviny vůbec a její výskyt stále narůstá. Sluneční záření zpravidla takto vážné následky nevyvolá ihned, někdy ale stačí jedno spálení v dětství čí v mládí, aby se zhoubný nádor na naši kůži objevil o 20 či 30 let později! Samozřejmě i sluneční záření má svá pozitiva. Ne nadarmo se říká, že kam chodí slunce, nemusí lékař: ovlivňuje proces látkové výměny, tvorbu krvinek, tvorbu vitamínu D potřebného ke správné stavbě kostí, zubů, vlasů, podporuje hojení ran, dezinfikuje pokožku a léčí některé kožní choroby, v neposlední řadě nám dodává energii a zlepšuje náladu,“ uvádí MUDr. Tomáš Kampe, primář dermatologie a odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty s varováním, že s přibývajícími poznatky o účincích slunečního záření na pokožku – především ultrafialového záření typu A a B (UVA a UVB), kterým je naše pokožka vystavena doslova každý den – se nelze tímto starým pořekadlem řídit doslovně.
Zatímco UVB záření způsobuje bolestivé spálení kůže, UVA záření nepálí, ale zato proniká hlouběji do kůže, způsobuje předčasné stárnutí kůže a poškozuje její imunitní systém, což může přispět ke vzniku rakoviny. Takže představa, že opalování v soláriích pod UVA trubicemi je bezpečné, je velký omyl. Stejně tak i zažitá představa, že před účinky slunečního záření se stačí chránit jen v létě. V zimě je sice intenzita slunečního záření menší, ale působí na nás jeho účinky také. A před účinky slunečního záření nejsme chráněni ani pod slunečníkem. Část ultrafialového záření se odráží od různých povrchů, prochází mraky a okenním sklem nebo proniká do vody. Před účinky slunečního záření si tedy nemůžeme být jisti nikde.
Jak si vybrat vhodnou ochranu kůže před slunečním zářením?
Kvalitní přípravky nás musí chránit před oběma typy slunečního záření – jak UVA, tak i UVB zářením (označování přípravků dnes podléhá jednotným mezinárodním pravidlům). Pokud na opalovacím přípravku nejsou uvedeny oba filtry, pak jej raději vůbec nekupujte. Nejrozšířenějším způsobem vyjádření stupně ochrany před UVB zářením je tzv. SPF faktor (Sun Protection Factor) 10 až 50+. Číslo uvedené na opalovacím přípravku znamená, o jaký násobek času je možné prodloužit pobyt na slunci bez zčervenání pokožky. Pokud např. máte modré oči a blond vlasy, máte nízký fototyp a vaše pokožka na sluníčku zčervená už po 10 minutách slunění. Pokud se natřete přípravkem s SPF 10, prodloužíte tuto dobu desetinásobně (tedy 10x 10 = 100 minut než se spálíte), pokud se natřete přípravkem s SPF 50, prodloužíte tuto dobu padesátinásobně (50x 10 = 500 minut než se spálíte). Čím vyšší ochranu přípravek obsahuje, tím déle můžete být na sluníčku, aniž byste se spálili. Rozhodně neplatí, že pokud se natřete dvakrát bezprostředně za sebou krémem s SPF 10, že se hodnota SPF zvýší (pořád budete chráněni jen SPF 10).
„Pokud totiž nanesete ochranný přípravek v nedostatečném množství, jeho ochrana rychle klesá. Dle odborných studií je doporučováno použít na jedno natření 30 ml krému a natření zhruba co tři hodiny opakovat. Pokud byste k natření použili poloviční množství, vaše ochrana může klesnout až o 2/3. První natření je přitom potřeba provést zhruba 20 minut před zahájením slunění. Nezapomeňte si natřít také uši a rty, na které se často zapomíná. A nezapomeňte natírat i již opálená místa. Není totiž pravda, že opálená pokožka už ochranu nevyžaduje,“ varuje MUDr. Tomáš Kampe z LR Health & Beauty s tím, že spálit se lze opakovaně:
„Zapomenout byste přitom neměli ani na ošetření kůže po opalování, aby se kůže mohla zregenerovat a byla hydratovaná.“
Přípravky solární ochrany, které vás ochrání zvenku i zevnitř
Poskytují nejen ochranu před UVA a UVB zářením, ale obsahují i velké množství aloe vera gelu, který působí fotoprotektivně a dle studií zmenšuje a napravuje poškození kožních buněk, obzvlášť buněk imunitního systému po slunečním záření. Aloe gel v kombinaci s vitaminem A a E, jojobovým olejem a Shea máslem navíc snižuje destruktivní účinky škodlivých volných radikálů na pokožku. Ty jsou navíc odolné vůči vodě a teplu. Jedná se o řadu produktů solární ochrany společnosti LR Health & Beauty. Všechny přípravky mají kosmeticky příjemnou texturu, příjemnou vůni, snadno se roztírají a hydratují pokožku (více zde:
www.lr-czech.com/slunecni-ochrana). A ještě slíbená ochrana zevnitř. Jedná se o produkty, které obsahují důležité ochranné látky tzv. antioxidanty (jedná se např. o produkty
VitaAktive, Incanus Cistus, ale i samotný Aloe Vera gel).
„Pokud si chcete udržet mladistvý a zdravý vzhled pokožky co nejdéle, doporučuji užívat tyto přípravky v různých obměnách dlouhodobě. Jedním z nejstarších využití aloe vera gelu je právě léčba popálenin. Při spálení pokožky je potřeba aplikovat přípravek s vysokým obsahem aloe vera gelu co nejdříve a opakovaně (nejlépe každou hodinu),“ upozorňuje MUDr. Kampe s tím, že také zde značka LR Health & Beauty nabízí speciální přípravky – např.
Sprej první pomoci nebo
Aloe Vera koncentrát, které by se měly aplikovat na spálenou pokožku po šetrném omytí vlažnou vodou a Aloe umývací emulzí. Případně použijte cokoli, co obsahuje aloe vera gel (např.
Antistresový krém,
krém s propolisem, denní či
noční krém). Budete překvapení, jak rychle se vám uleví od bolesti, pálení a zčervenání pokožky. A nezapomínejte na prevenci – je bezpečnější, levnější a hlavně i méně bolestivá!
Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Tomášem Kampe, primářem dermatologie a odborným konzultantem společnosti LR Health & Beauty
Tento článek také můžete