Dětská obezita je nebezpečná!
S nadváhou a zejména obezitou je spojen výskyt některých zdravotních komplikací, např. kardiovaskulární onemocnění, cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak či zvýšená zátěž kloubů, vadné držení těla. Nadměrná tělesná hmotnost v dětství je navíc „vstupenkou“ k obezitě v dospělosti.Nadváha dětí i dospělých je vlastně nadměrné ukládání tuku v organismu a vzniká nerovnováhou mezi příjmem a výdejem energie, kdy příjem energie převyšuje výdej. Svou roli sehrávají také nepravidelný jídelní režim, experimentování s dietami, nedostatečný pitný režim, vynechávání jídel a přejídání se. Velkým problémem je nedostatečná fyzická aktivita. Platí totiž, že příjem energie by neměl být vyšší než její výdej.

Pokud dítě vidí své rodiče každý večer sedět u televize a pojídat chipsy, pravděpodobnost, že i ono bude mít sklony trávit častakto, je daleko vyšší než třeba v případě, kdy rodina například společně často jezdí na výlety na kolech nebo do přírody a nevyhýbá se ani jiným pohybovým aktivitám. Stejně tak ovlivňují rodiče dítě i tím, jaké potraviny vybírají a konzumují.
Jak tedy mohou rodiče bojovat proti nadváze a obezitě svých potomků?
Především by měli dohlédnout na jejich jídelníček. Už od útlého věku je třeba učit děti správně a pravidelně jíst pestrou vyváženou stravu, konzumovat dostatek zeleniny a ovoce. Nevyplácí se děti jídlem (zejména sladkostmi) odměňovat nebo je jím trestat. Při budování správných návyků pomáhá společné stolování, můžete společně s dětmi připravit zdravé svačinky nebo vymyslet zdravější varianty oblíbených méně vhodných jídel.Samozřejmostí by také měl být dostatečný pitný režim, v kterém by se však neměly často a ve větším množství objevovat ani sladké sycené nápoje, ani neředěné ovocné džusy. Rodiče by také měli své děti podporovat v pohybových aktivitách a kontrolovat, kolik času dítě tráví před obrazovkou počítače nebo televize.