Cvičení pomáhá
Doporučená strava
Bílkoviny poskytují nezbytné aminokyseliny potřebné pro tvorbu růstového hormonu. Navíc jsou využívány i tvorbě svalů.
Aminokyselina glutamin napomáhá posílení imunitního systému a vstřebávání živin ve střevě a usměrňuje zabudovávání bílkovin do svalů. Jak se navíc prokázalo, právě glutamin je tím, co dokáže tvorbu růstového hormonu stimulovat.
Cholin je látka, která napomáhá jednak zlepšovat paměť, a používá se proto při léčbě Alzheimerovy choroby, ale podporuje i tvorbu růstového hormonu.
B-vitamíny pomáhají vyrovnávání hormonálních hladin. U niacinu neboli vitamínu B3 bylo prokázáno, že pomáhá uvolňovat růstový hormon v několika úrovních. V jedné studii dokázala dávka 500 mg niacinu podaná člověku způsobit výrazný nárůst produkce růstového hormonu. Musí se ale podávat nejlépe nalačno. Cukry nebo tuky z potravy totiž naopak tvorbu růstového hormonu tlumí.
Na co si tedy dát pozor
Produkce růstového hormonu se sice s přibývajícím věkem snižuje, přesto je ale možné díky správné životosprávě a dostatečnému množství spánku toto snižování minimálně zpomalit. Je ale nutné jak cvičení, tak i potravinové doplňky užívat s ohledem na aktuální zdravotní stav a v případě potíží se obrátit na ošetřujícího lékaře.