OTÁZKA TÝDNE:
Trpím vysokým stupněm obezity a nedaří se mi zhubnout. Jaké jsou podmínky pro bariatrickou operaci?
ODPOVĚĎ:
Obezita se stala velkým problémem soudobé společnosti, patří mezi tzv. civilizační choroby. Její prevenci a léčbě je věnována velká pozornost. Závažná obezita se často kombinuje s dalšími onemocněními, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, porucha metabolismu tuků, onemocnění pohybového systému, poruchy dýchání ve spánku atd.

U závažnějších forem obezity může kromě individuálně nastavené diety a pohybového režimu pomoci i doplňková farmakologická léčba Na farmakoterapii je třeba pohlížet jako na součást komplexní strategie léčby obezity. Léčba může probíhat výhradně na základě indikace a pod dohledem ošetřujícího lékaře.
Chirurgická léčba obezity je léčebnou metodou pouze u vysokého stupně obezity, kde zcela selhaly všechny dosavadní způsoby konzervativní léčby a komplikace spojené s touto extrémní obezitou vážně ohrožují zdravotní stav pacienta. Indikačním kritériem jsou hodnoty BMI nad 40, za rizikové jsou považovány hodnoty BMI nad 35 při současném výskytu dalších závažných chorob.
Indikaci k některému typu bariatrické operace provádí tým odborníků – internista-obezitolog, chirurg, psycholog, dietolog. Na základě posouzení závažnosti celkového zdravotního stavu pacienta se určí, zda je chirurgická léčba v daném případě vhodná a bezpečná. V případě, že je pacient k léčbě tímto způsobem indikován, je operace hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Pacient je po provedené bariatrické operaci i nadále sledován ošetřujícím lékařem a musí dodržovat předepsaný dietní a pohybový režim. Právě změna životního stylu a životosprávy je podstatná a klíčová. Při léčbě obezity je důležité mít realistické cíle. Pacient nemění pouze jídelníček, ale celý svůj životní styl a přístup, jen tak může dojít i k následnému zlepšení přidružených onemocnění, o kterých jsme hovořili v úvodu.
Zdroj: VZP