V našich krajích není až takovým zvykem "jít si zaběhat" jako jinde ve světě. Raději si naordinujeme dietu nebo pilulky na hubnutí, než abychom se hýbali na čerstvém vzduchu.
A v čem je pro nás právě běh tak dobrý? Nespornou výhodou je to, že oproti jiným druhům sportu k němu zas tolik nepotřebujeme - ani drahé vybavení, ani mnoho času. Další pozitiva jsou na poli hubnutí, zdraví a psychické pohody. A to není málo.
Při běhu se posiluje srdce a cévní systém, spalují tuky, tvaruje postava, upevňuje se fyzická kondinace a zlepšuje nálada. Dále se přirozeně otužujeme a zlepšujeme si imunitu. Pozor si však musejí dát lidé, kteří trpí nemocemi srdce a oběhu, obézní lidé nebo osoby mající problémy s klouby - vždy by měli možnost provozování tohoto pohybu konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Co je zapotřebí?
Nejdůležitější je kvalitní běžecká obuv. Při koupi je třeba zohlednit, zda budete běhat po měkkém nebo tvrdém povrchu. Nešetřete na kvalitní obuvi, posléze to poznáte Při každém došlapu. Speciální obuv je důležitá zvláště proto, že mnoho lidí začně běhat v okamžiku, kdy se chce zbavit nadbytečných kilogramů a zátěž na klouby je značná.
O běhání v kostce
Při běhuu se spálí cca 720kcal za hodinu ( pokud tedy běžíte v tempu, že 1km uběhnete za 7,5 minuty )
Před vyběhnutím se musíte řádně rozcvičit - pomocí jednoduchých cvikůsi protáhněte svaly nohou, zad i rukou. Protažení je velmi důležité i pro uvolnění svalů po běhu ( abyste mohli druhý den sejít po schodech... atd .)
Stejně tak na Vás záleží, zda budete běhat denně. Ale frekvence 3x týdně45 minut je plně dostačující ( a obdivuhodná :-) )
Podobně jako u jiných sportů, před vyběhnutím několik hodin nejezte bílkoviny, které se déle tráví. Čtvrt hodinky před "startem" si můžete dopřát banán, který obsahuje jednoduché sacharidy. Samozřejmě nezapomeňte na pitný režim!
A můžeme vyrazit !
Veru
ChytraŽena.cz