Těhotenství klade na organismus ženy obrovské nároky a zdárnému průběhu a porodu napomůže správná a pestrá strava s dostatkem tekutin, denní cvičení, nestresující prostředí a pravidelný spánek. Začínat se zdravou výživou až při zjištění těhotenství je skoro pozdě, už v období před početím by měla být strava pestrá a vyvážená a budoucí maminka by si měla udržovat přiměřenou hmotnost.
Určitě ANO
- libové maso - upřednostňujeme drůbež, králičí maso, libové hovězí a telecí, méně často je vhodné vepřové maso. Maso by mělo být vždy dobře tepelně zpracované, zvláště drůbeží.
- mořské ryby - porce ryb jednou až dvakrát týdně.
- mléko a mléčné zakysané výrobky - volíme spíše „živé“ mléčné výrobky s probiotickými kulturami, a tím i kratší dobou trvanlivosti. Upřednostňujeme spíše „bílé“ výrobky, které si podle chuti doplníme ovocem, medem či domácí zavařeninou. „Bílé“ výrobky jsou zaručeně bio, neboť podle norem do nich nesmí být přidávány přídavné látky (aditiva).
- vejce - konzumace vajec je často diskutovaná otázka, neboť žloutek je zdrojem škodlivých nasycených mastných kyselin, ale na druhé straně obsahuje kvalitní bílkoviny, minerály a další látky. Studie a výzkumy potvrzují, že 3-4 vejce týdně lze těhotným ženám doporučit. Vejce by měla být dobře tepelně upravená, aby se zabránilo nákaze salmonelózou.
- zelenina – čerstvá i krátce dušená, petržel a celer používáme jen do polévek, ne pro přípravu samostatných jídel.
- ovoce - domácí ovoce upřednostňujeme před exotickými plody, čerstvé ovoce před ovocem konzervovaným.
- luštěniny, především fazole, hrách, cizrnu, čočku, méně již sóju a sójové výrobky (1-2krát týdně). Luštěniny jíme po malých porcích.
- ořechy, zejména vlašské, lískové a mandle přidáváme do sladkých i slaných jídel
- čerstvé suroviny – jídla konzumujeme čerstvě připravená, výrazně omezíme pokrmy konzervované.
- celozrnné pečivo a další výrobky slouží jako zdroj vlákniny a dalších cenných látek.
- sladkosti - každá maminka by si měla hlídat svůj váhový přírůstek, ale přepadne-li ji chuť na sladké, může si dopřát kousek čokolády (nejlépe hořké), müsli tyčinku, ovesné sušenky, čerstvé či sušené ovoce nebo doma upečený moučník, nejlépe s celozrnnou moukou.
Raději NE
- syrové nebo nedokonale zpracované maso, kde hrozí nebezpečí listeriózy, jejímž důsledkem může být poškození plodu vlivem infekce nebo dokonce potrat.
- uzeniny, paštiky, které vedle nadbytečného procenta „skrytého“ tuku obsahují také hodně soli a chemické příměsi.
- syrové ryby, například stále populárnější japonské suši.
- vnitřnosti – mohou obsahovat těžké kovy, které jsou pro organismus nebezpečné.
- vejce - syrová a naměkko vařená z důvodů rizika nákazy salmonelou.
- tučné a těžko stravitelné pokrmy
- nepasterizované sýry, zrající, plísňové sýry a kozí sýry mohou obsahovat bakterie listeriózy, která je pro nenarozené děti velmi nebezpečná.
- konzervovaná jídla a instantní potraviny
- arašídy – ze všech ořechů bývají nejčastěji napadeny plísněmi a mohou vyvolat skrytou alergii.
- sůl – nasolené sýry, brambůrky atd. do výživy těhotné ženy nepatří. Hodně slaná jídla zatěžují ledviny.
- koření – nepoužíváme nadměrné množství a příliš ostrá koření a skořici; hřebíček, muškátový oříšek a zázvor používáme jen výjimečně.
- sladké limonády, příliš cukru a sladkostí
Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz